2025.11.26 soros testületi jk.

Badacsonytomaj Város Önkormányzat

Képviselő-testülete

Szám: 23/2025.

 

J E G Y Z Ő K Ö N Y V

 

Készült: Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének 2025. november 26. napján (hétfő) 09,00 órai kezdettel megtartott soron következő, nyílt üléséről.

 

Jelen vannak: 

Hartai Béla                                         polgármester

Mékli Bernadett                                 alpolgármester

Forintos Ervin                                   képviselő 

Málik Gábor                                       képviselő                                 

Török Zoltán                                     képviselő                                             (6fő)

Szántai Ferencné                                képviselő

Nagyné Pál Zsuzsanna                       képviselő

 

Tanácskozási joggal jelen van:          

 

Dr. Ladányi Zsigmond                        jegyző

Horváth Márta                                    alpolgármester

 

 

 

Meghívottak közül jelen vannak:

Tamás Lászlóné                                  pénzügyi ügyintéző

Dr. Végh József                                  ügyvéd

Rakics Anna                                        ügyvezető

Molnárné Keller Csilla                        ügyvezető

  1. Pintér-Berecz András belső ellenőr

Horváth Norman                                pályázó

Csonka Gergő                                     Badacsonytördemic polgármester

Géczy Krisztinán

Kovács Noémi                                    pályázati referens

 

Lakosság részéről jelen van:  0 fő

 

                       

NAPIRENDEK ELŐTT

 

Hartai Béla polgármester elmondja, nagyon sok szeretettel köszöntök mindenkit a novemberi soros testületi ülésünkön. Külön köszöntöm az összes jelenlévőt, illetve a munkánkat a TV képernyőjén keresztül követőket. A mai munkánk alapjául előterjesztve volt 31 darab nyílt, volt egy darab soron kívüli, illetve a mai napra lett még egy darab soron kívüli előterjesztés, így összesen 33 nyílt napirendi pontot tárgyalnánk, illetve van egy darab zárt napirendi pontunk. Jegyzőkönyvvezetőnek felkérem Kovács Ágnest. Megállapítom, hogy a képviselő-testület teljes létszámmal jelen van, így határozatképes. Napirendi sor változtatásra van javaslat. A 26-os az értéktár, a 9-es a belső ellenőrzési és a 20-as az alsó bazársori napirendeket vennénk előre abban a formában, hogy az értéktárral kezdünk, tehát a 26-os lesz az 1-es, a 9-es napirendi pont a 2-es, és a 3-as napirendi pont a 20-as. Aki el tudja fogadni az előbb felsorolt napirendi pontokat és sorrendet, kézfelemeléssel jelezze.

 

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

298/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Napirendek elfogadásáról

 

Napirendi pontok:

 

  1. Badacsony-hegy tájegységi értéktár létrehozására vonatkozó megállapodás felbontása

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

  1. Badacsonytomaj Város Önkormányzata 2026. évi belső ellenőrzési munkaterve

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző, dr. Pintér-Berecz András belső ellenőr

Meghívott: dr. Pintér-Berecz András belső ellenőr

  1. Alsó-bazársori üzletek hasznosításáról – beérkezett pályázatok tárgyában döntéshozatal

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Gyimesi Mónika műszaki-igazgatási ügyintéző

  1. Badacsonytomaj Város Önkormányzat Képviselő-testületének a szociális tűzifa juttatás szabályairól szóló 25/2025. (VIII.28.) rendelet módosításáról

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

  1. Helyi adókról szóló önkormányzati rendelet megalkotása

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

  1. Badacsonytomaj Város Önkormányzat Képviselő-testületének a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 8/2015. (II.27.) önkormányzati rendelet módosításáról

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

  1. Badacsonytomaj VN Kft. 2025. I-IX. havi gazdálkodásáról beszámoló

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Rakics Anna ügyvezető

Meghívott: Rakics Anna ügyvezető

  1. Badacsonytomaj VN Kft. beszámolója a 2025. évi idegenforgalmi idény tapasztalatairól

      Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Rakics Anna ügyvezető

Meghívott: Rakics Anna ügyvezető

  1. Badacsonytomaj VN Kft. támogatási kérelme eszközbeszerzésre

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Rakics Anna ügyvezető

Meghívott: Rakics Anna ügyvezető

  1. Menü Kft. 2025. I-IX. havi gazdálkodásáról beszámoló

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Molnárné Keller Csilla ügyvezető

Meghívott: Molnárné Keller Csilla ügyvezető

 

 

 

 

  1. Menü Kft. kérelme

     Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

     Előkészítő: Molnárné Keller Csilla ügyvezető

     Meghívott: Molnárné Keller Csilla ügyvezető

  1. Badacsonytomaj Város Önkormányzat 2026. évi koncepciójáról

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző, Tamás Lászlóné pénzügyi ügyintéző

  1. A közszolgálati tisztviselők 2026. évi illetményalapjáról

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

  1. A közszolgálati tisztviselők 2026. évi Cafeteria juttatásáról

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

  1. Badacsonytomaj Város és Ábrahámhegy, Salföld községek Napközi Otthonos Óvodai Ellátását biztosító Intézményi Társulási Tanácsának 2025. évi tevékenységéről beszámoló

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Tamás Lászlóné pénzügyi ügyintéző

  1. Egyedi értékű dűlők kijelölésének támogatása

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Horváth Márta alpolgármester

  1. Kisfaludy-ház hasznosítása

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Horváth Márta alpolgármester

  1. Beszámoló a pályázatokról

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Kovács Noémi pályázati referens

  1. Bazaltcsepp üzlet vonatkozásában bérleti szerződéssel kapcsolatos döntéshozatal

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Gyimesi Mónika műszaki-igazgatási ügyintéző

  1. Badacsonytomaj 988/4 helyrajzi számú ingatlan versenyeztetési eljárása tárgyában döntéshozatal

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Gyimesi Mónika műszaki-igazgatási ügyintéző

  1. Felső-bazársori 2. és 3. számú üzlet hasznosítása – pályázati eljárás eredménye

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Gyimesi Mónika műszaki-igazgatási ügyintéző

  1. MÁV Zrt-el való szerződéskötés ügye – Badacsonyi vasútállomás melletti terület

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Gyimesi Mónika műszaki-igazgatási ügyintéző

  1. A Badacsonytomaj Város Helyi Építési Szabályzatáról és Szabályozási tervéről szóló 8/2010. (IX.29.) önkormányzati rendelet módosítása – végső szakmai véleményezés, környezet vizsgálatról nyilatkozat

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Gyimesi Mónika műszaki-igazgatási ügyintéző

  1. Gyermekétkeztetés díjfizetésével kapcsolatos ügyvédi tájékoztató – Szóbeli előterjesztés

Előkészítő: Dr. Végh József ügyvéd

  1. Együttműködés a 2026-os KÉSZ Group Balatonfondo kerékpárverseny kapcsán

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

 

 

  1. Kisbusz vásárlása

Előterjesztés: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

  1. Badacsonytomaj, Kodály utcai telekrendezés

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

  1. Zsálya utcai ivóvíz tervezés ügye

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

  1. Beszámoló a polgármester átruházott hatáskörben hozott döntéseiről

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Kovács Ágnes ügyintéző

  1. Beszámoló a lejárt határidejű önkormányzati döntések végrehajtásáról

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Kovács Ágnes ügyintéző

  1. Tájékoztató a két ülés között történt fontos eseményekről – szóbeli előterjesztés

 Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

  1. Badacsonytomajért Közalapítvány működési költségeihez támogatási kérelem – Sürgősségi előterjesztés

      Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

         Előkészítő: Tamás Lászlóné pénzügyi ügyintéző

  1. Badacsonytomaj 120/2 hrsz-ú ingatlanon lévő irodahelyiség hasznosítása – Sürgősségi előterjesztés

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Horváth Márta alpolgármester

 

ZÁRT ÜLÉS

 

  1. Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszer – Pályázatok elbírálásáról

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző, Pappné Enyingi Anikó igazgatási ügyintéző

 

A képviselő-testület utasítja a polgármestert a határozat végrehajtására.

 

Határidő:       azonnal

Felelős:          Hartai Béla polgármester

 

 

 

 

 

  1. NAPIRENDEK TÁRGYALÁSA

 

1./ Napirendi pont 

Badacsony-hegy tájegységi értéktár létrehozására vonatkozó megállapodás felbontása

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 1. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester ismerteti az előterjesztést. Elmondja, hogy külön tisztelettel köszöntöm Csonka Gergő polgármester urat, hogy megtisztelt minket. Ha megkérhetlek foglaljál helyet légy szíves. Annyit kell tudni, hogy Badacsonytördemic, Badacsonytomaj és Nemesgulács közösen létrehozták ezt az értéktárat, pontosabban megbízták a Szőlőhegyért Egyesületet azzal, hogy ők szervezzék ezt a részét. Ugye az az információ jutott el hozzánk, hogy ebben van most egy változási rész, hiszen nem mindenki maradéktalanul elégedett az elvégzett munkával, és a polgármester úrral egyeztetve kértem, hogy jöjjön el, és mondja el az ő véleményüket, hiszen, ha minden igaz és meg tudod erősíteni, akkor ugye ti ezt a megállapodást fel szeretnétek a magatok részéről bontani.

 

Csonka Gergő polgármester hozzászólva elmondja, így van. Az az igazság, hogy eltelt több mint egy év, de együttműködés az nem nagyon történt jó irányban. Amiben tudtunk, mi segítettük őket, támogattuk őket, de sok minden olyanba beleszóltak, amibe nem kellett volna nekik, mert nincs hozzá köze az értéktárnak se jogilag, se másképpen. Több egyeztetés után sem javult a helyzet, úgyhogy az önös érdekek és az érzelmi döntések miatt mi úgy döntöttünk, hogy akkor ebből mi ki szeretnénk lépni holnap.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, ez a megállapodás szinte 99%-ra vehető, hogy felbontásra fog kerülni. A Badacsonyi Szőlőhegyért Egyesület elnök urától kaptam egy e-mailt, amibe kéri a testületet és engem, hogy ne bontsuk föl a megállapodást azért, mert - és ez csak Badacsonytomajra vonatkozik - merthogy van pályázati pénzük, amit elnyertek két programra, és ők azt szeretnék megvalósítani. Ez egy nagyon szép dolog, viszont én úgy gondolom, hogy egy együttműködés keretében talán az önkormányzatnak, illetve a képviselő-testületnek lehetett volna arra igénye, ahogy volt is, hogy tájékoztassanak erről minket, mondjuk még a pályázat előtt, hogy ők ilyet szeretnének, pályázni szeretnének, milyen programra szeretnének pályázni. Az, hogy a teljes testületet utólag tájékoztatják valamilyen formában, ez számomra is az elfogadhatatlan része. Viszont úgy gondolom, hogy Badacsonytomaj ebben az esetben, mivel ez a két program Badacsonytomajon fog megvalósulni, nem teheti meg, hogy kilép a megállapodásból most. Viszont szeretném módosító indítványként javasolni azt, hogy 2026. december 31-ig maradjunk csak benne ebben a megállapodásban, hogy a Szőlőhegyért Egyesület és az Értéktár a már elnyert pályázati pénzből meg tudja valósítani az elképzeléseit, viszont 2026. december 31-gyel lépjünk ki. Van-e valakinek kérdése, hozzászólása?

 

Csonka Gergő polgármester hozzászólva elmondja a Szőlőhegyért Egyesület részéről nagyon jó az együttműködés, és ezt szeretném kihangsúlyozni, hogy nem az elnök úr hibájából fakad ez az egész ügy. Szeretném kihangsúlyozni, hogy nem arról a részről van probléma.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, ahogy mi sem az egyesülettel szüntetjük meg az együttműködést, hanem magában kizárólag csak az értéktári megállapodásból lépnénk ki. Gergő, arról még egy pár szót mondj kérlek, hogy ti hogyan képzelitek el a jövőben az értéktárnak, ugye önkormányzati feladatként van jelen, hogy hogy képzelitek el ennek a működését?

 

Csonka Gergő polgármester elmondja, mi úgy képzeljük el, hogy kilépünk és akkor innentől ezt saját kézben tartjuk, összeírjuk azokat az értékeket, amiket szeretnénk felvenni. Sajnos nagyon sok minden nem is történt meg. Több sebből vérzett ez az egész ügy, és akkor mi, mint testület összeülünk, és egy-két aktív ember még, és akkor majd mi ezt felküldjük Veszprémbe, és akkor ugyanúgy felveszik az értéktárban, tehát a helyzet nem fog változni ilyen szempontból.

 

Hartai Béla polgármester felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 6 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül javasolja a Képviselő-testületnek, hogy a szerdai ülésig tisztázzák le a részleteket, majd azt követően hozzanak döntést.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, megtörtént a tisztázás.  Jó, és akkor annyi, hogy ugye nekünk majd, amikor odakerül, mert gondolom, ugye Tördemicen is valaki ezt föl fogja vállalni, ezeket a részeket, nekünk kérem a képviselőket, hogy gondolkodjanak, hogy kit javasolnának, hogy ebben az esetben foglalkozzon magával az értékek begyűjtésével. Én valamelyik képviselőre gondolnék majd, jó? És akkor így az elhangzott módosító indítvánnyal, hogy 2026. december 31-ével lépjen ki Badacsonytomaja csak a megállapodásból, aki ezt tudja így támogatni, az kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 5 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül és 2 tartózkodással meghozza:

 

299/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Badacsony-hegy tájegységi értéktár létrehozására vonatkozó megállapodás felbontása

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete

  1. a Badacsony Szőlőhegyért Egyesület - Badacsony-hegy tájegységi értéktár létrehozására vonatkozó

megbízásról szóló megállapodást 2026. 12. 31. napjával felbontja.

  1. felkéri a polgármestert, hogy a megállapodás felmondásával kapcsolatos dokumentumot lássa el

kézjegyével.

 

Határidő: 2026. 12. 31.

Felelős:    Hartai Béla polgármester

 

 

2./ Napirendi pont 

Badacsonytomaj Város Önkormányzata 2026. évi belső ellenőrzési munkaterve

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző, dr. Pintér-Berecz András belső ellenőr

Meghívott: dr. Pintér-Berecz András belső ellenőr

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 2. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester köszönti dr. Pintér-Berecz András belső ellenőrt. Elmondja, hogy a PÜB is tárgyalta a napirendet. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 5 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül az előterjesztésben szereplő határozati javaslatot elfogadásra javasolja a Képviselő-testületnek.

 

Dr. Pintér-Berecz András belső ellenőr hozzászólva elmondja, Tisztelt képviselő-testület, tisztelt Polgármester Úr, köszönjük szépen a lehetőséget a belső ellenőrzési feladatok ellátására. A 2026. évi belső ellenőrzési tervet alapvetően a gazdaságosság és hatékonyság jegyében igyekeztünk megtervezni, de azért ott látni kell, hogy ugye 5 darab cél és témavizsgálatot tervezünk lefolytatni, ami a város, illetve az entitások vonatkozásában nem sok, viszont azt gondoljuk, hogy a vizsgálati tematikát sikerült úgy összeállítani, hogy az Állami Számvevőszék elvárásrendszerének, illetve a vonatkozó jogszabályoknak megfeleljen. A hivatal, illetve a kulturális intézmény tekintetében a költségvetési tervezés és a gazdálkodás megalapozottságát kívánjuk vizsgálni. A gazdasági társaságok, illetve a társulás tekintetében pedig a közbeszerzési, beszerzési és a szerződéskötési gyakorlat vizsgálatára kerülne sor a 2026-os évben. Nyilván előre bocsájtva, tehát hogyha a későbbiekben lesznek olyan források, amelyek a vizsgálat körének növelését teszik lehetővé, akkor természetesen lennének még olyan témakörök, amelyeket idővel érdemes vizsgálni, viszont a 2026-os tervben ezzel az öt vizsgálattal mennénk, amennyiben a testület ezzel egyetért.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönöm szépen. Van-e valakinek kérdése, hozzászólása? Ha nincs, akkor én a belső ellenőr urat szeretném megkérni, hogy írásban tegyen javaslatokat arra a pluszra, ugye a jövő évi költségvetés tervezésénél, és amennyiben van forrás, akkor be tudjuk tervezni. Jó, hogy mi lenne az a plusz néhány pont, amit javasolsz. Köszönöm szépen még egyszer. És mivel nem volt kérdés, hozzászólás, aki el tudja fogadni a pénzügyi bizottság által is támogatott határozati javaslatot, az kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül megalkotja:

 

300/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Badacsonytomaj Város Önkormányzata 2026. évi belső ellenőrzési munkaterve

 

  1. Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testülete a Badacsonytomaj Város

Önkormányzata 2026. évi belső ellenőrzési munkatervét az előterjesztés melléklete

szerint elfogadásra javasolja.

  1. A munkaterv előírásait 2026. január 1-től 2026. december 31-ig kell alkalmazni. A

Képviselő-testület felhatalmazza Badacsonytomaji Polgármesteri Hivatal Jegyzőjét,

hogy az ütemtervek időrendjét a belsőellenőrrel egyeztesse le

 

Határidő: 2025. december 31.

Felelős:    Dr.. Ladányi Zsigmond - jegyző

  1. Pintér-Berecz András belsőellenőr

 

 

3./ Napirendi pont 

Alsó-bazársori üzletek hasznosításáról – beérkezett pályázatok tárgyában döntéshozatal

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Gyimesi Mónika műszaki-igazgatási ügyintéző

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 3. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 5 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül javasolja a Képviselő-testületnek az előterjesztésben szereplő határozati javaslat elfogadását, melyben Horváth Norman által beadott pályázatot nyilvánítja nyertesnek.

 

Hartai Béla polgármester hozzászólva elmondja, bontásról légy szíves adj tájékoztatót ügyvéd úr.

 

Dr. Végh József ügyvéd elmondja, az alsó-bazársor 1-es, 2-es számú üzlethelyiségre vonatkozóan 2 pályázat érkezett határidőben. A bontás során rögzítésre került a jegyzőkönyvben, hogy ugye itt a testület a pályázati kiírásban gyakorlatilag egy olyan feltételt is meghatározott, amely a szerződésszegésre vonatkozik, tehát nem tartotta elegendőnek a tartozásmentesség, illetve az adó és köztartozásmentesség igazolását a bérlő vonatkozásában, illetve a pályázók vonatkozásában, hanem nyilvánvalóan olyan feltételt is előírt, amely a szerződésszegésre vonatkozik, vagy a fennállott, avagy fennálló szerződés vonatkozásában, szerződésszegésben van a pályázó. Ennek vizsgálatát én rögzítettem a bontás során, amely a jegyzőkönyvben gyakorlatilag szerepel is, az önkormányzat ennek vonatkozásban rendelkezésemre bocsátotta azokat az iratokat, amelynek a vizsgálata álláspontom szerint szükséges a pályázatok elbírálása során négy ilyen okirat került rendelkezésre bocsátásra. Ez lényegében véve két és fél évvel ezelőtt kezdődött, 2023. február 23-án. Krisztin N. László polgármester úr szólította fel a bérlőt, 81 022 forintot a jelenlegi bérlőt követelés megfizetésére. Azt nem látom, hogy ez mikor került kifizetésre, vagy hogy kifizetésre került-e. Vélhetően az igazolás alapján kifizetésre került, de hogy mikor, azt nem tudom. 2024. szeptember 24. napján ugyancsak a polgármester úr, korábbi polgármester úr, Krisztián László szólította fel a bérlőt, akkor 80.230 forint volt a fennálló tartozás. Ez már egyébként egy két évvel megelőző, tehát egy két éve fennálló tartozás megfizetésére vonatkozott, mert a fizetési határidő 2022. december 20-a volt, és ugye a felszólítás az 2024. szeptember 24-ei volt. 2023. május 9-én, elnézést, ha nem kronológiai sorrendben haladtam, akkor 2021-es szeptemberi, 2022-es decemberi, 2023-as februári számlák, fennmaradó számlák pedig 2023 áprilisi és májusiak voltak, mindösszesen 5 746 237 forint összegben. És polgármester úr 2025. április 10. napján szólította fel a bérlőt. Ez egy korábbi, 2024. október 18-i fizetési határidős számlának a kifizetésére történő fizetési felszólítás ez 489.018 forint volt. Nem tudom, ezek a tartozások jelen állapot szerint milyen stádiumban vannak, vagy a bérlő erről tud-e valamilyen tájékoztatást találni?

 

Horváth Norman pályázó hozzászólva elmondja, ki van fizetve minden, de az idei évre is volt egy olyan, hogy egy júniusi számlát szeptember végén kaptam meg. Nem az én hibám, hanem inkább a pénzügy felé kéne kicsit figyelni, mert még elnézést is kértek, hogy júniusi számla bennmarad. És szeptember végén kaptam meg, úgyhogy ezért vannak ilyen fizetési határidős problémák, mert ha én nem kapok számlát, akkor nem tudok utalni. Ott van e-mailben, amit megkaptam szeptemberben és júniusi számla, és elég régóta probléma van ezzel, úgyhogy én csak ennyit szerettem volna hozzáfűzni.

 

Dr. Végh József ügyvéd hozzászólva elmondja, jó, én az iratokban ezt látom, én azt nem tudom, mikor küldték ki, de azt viszont a testületnek vizsgálnia kell, ha így írta ki a pályázatot, pont, márpedig így írta ki. Tehát ez tény. A pályázati kiírásban szerepel, ez gyakorlatilag a szerződésszegésben van kitétel, hogy ez a szerződésszegés hányszor állt fent, vagy miként, ez nyilvánvalóan ily módon ezekből az iratokból kitűnik, ami az önkormányzat rendelkezésére áll, azon felül lényegében véve egy további kérdés volt még a nyitvatartási kötelezettség, amelyet a szerződés 9. pontja tartalmazott. Meglehetősen tág körben, de tartalmazta. Tehát ugye a folyamatos nyitvatartást.

 

Horváth Norman pályázat elmondja, ha mínusz 4 van, és nincsen teljesítve az üzletünk, akkor hogyan legyek nyitva? Csak oké, hogy benne van, de a feltételeket biztosítani kell az önkormányzatnak, mert ő adta ki az üzlethelyiséget. Úgyhogy nincsen fűtés, nincsen téliesítve, meg sorolhatnám, úgyhogy én csak ennyit fűzök hozzá. Szerintem mi vagyunk az elsők, akik nyitnak, és mi vagyunk az utolsók, akik bezárnak Badacsonyban. Reggel 8-ra megyek, hajnali 3-ig, úgyhogy, ha valaki valamit megtesz a településért, az biztos, hogy én vagyok, mert én biztos, hogy ott vagyok mindennap.

 

Szántai Ferencné képviselő elmondja, az előző testületi ülésen a bérlő említette, hogy az ő nyitvatartási idejének egyeznie kell a nyilvános illemhely nyitvatartási idejével. Ez valóban így van, mert a működési engedély kiadásakor közreműködő szakhatóságok ezt előírják olyan üzletek esetében, akik nem rendelkeznek illemhellyel. Ugyanígy van ez szerintem a borozós részeknél is, meg az összes többi ilyen üzletnél is, ahol nincsen illemhely. Tehát valahogy összhangban kell lenniük a nyitvatartási időknek.

 

Forintos Ervin képviselő elmondja, én azt sajnálom, hogy ezek az iratok most kerülnek elő, mert úgy gondolom, hogy egy kicsit rossz fényt vetett rám, én csak magamról beszéltem, hogy akkor menet közben ezek az ügyek miért nem lettek előhozva, és akkor miért nem lett akkor a bérleti szerződés felbontva amennyiben ezek az ügyek megállják a helyüket.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, jelen pillanatban ott tartunk, hogy az ügyvéd úr álláspontja szerint szerződésszegésben van a jelenlegi bérlő, vagy volt. A pályázati kiírásban ez, ha jól tudom, kizáró ok lenne. A bérlő választ adott, illetve több oldalról is előjött olyan információ, ami alapján nem tudom ebben a pillanatban kijelenteni, hogy volt-e vagy nem volt-e. Hiszen, ha az önkormányzat későn küldi ki a számlát, akkor azt nem tudja időben befizetni a bérlő. Viszont, ha az önkormányzat hibájából van, akkor gondolom ügyvéd úr, ezt is el lehet fogadni, hogy akkor nem kerül szerződésszegésbe, hanem az önkormányzat eltolta a határidőt és határidőben teljesít. Viszont ennek a vizsgálatát akkor tegyük meg. Én javasolnám, hogy most ne döntsünk ebben a pillanatban, és akkor a pénzügyön le lehet egyeztetni azt a részét, hogy jogilag tiszta legyen, hogy ténylegesen későn kapta meg, vagy pedig megkapta, de nem fizette be, és esetleg volt-e tényleg szerződésszegés vagy nem. Viszont erre akkor az ügyvéd urat, a jegyző urat és Zoli vállalod?

 

Török Zoltán képviselő válasza, nem vállalom.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, meg kéne vizsgálni, viszont ne egy ember legyen hozzá, hanem egy bizottság, kérje be az adatokat és az döntse el, hogy hogy van. Szeretném, ha részt venne egy képviselő is, da az Zoli nem vállalja. megkérdezi Irénke, te vállalod a feladatot?

 

Szántai Ferencné képviselő válasza, igen vállalom.

 

Hartai Béla polgármester megkérdezi, hogy van-e önként jelentkező még? Mivel nincs, így elmondja, akkor én leszek a negyedik fő.

 

Dr. Végh József ügyvéd hozzászólva elmondja, Forintos képviselő úr felvetésére szeretnék válaszolni, amiben azt kérdezte, hogy ezek az iratok miért most kerültek elő, én válaszolok erre. Egyrészről a pályázat bontásig nem tudjuk, bocsánat, a beérkezési határidő leteltéig nem tudja senki sem, hogy ki fog pályázni. Tehát nem tudom, milyen típusú iratoknak kellene előkerülnie. A bontás időpontjában derül ki, hogy a pályázat bár határidőben érkezett, érvényes, avagy nem érvényes Nyilvánvalóan bárminemű irat beszerzése vagy vizsgálat csak ezt követően lehetséges. Tehát ez a válasz az iratok vonatkozásában.

 

Forintos Ervin képviselő hozzászólva elmondja, elnézést, nem rád céloztam Józsi, én azt mondtam, hogy a hivatalon belül kellett volna megtennünk azokat a lépéseket, hogy a szerződést felbontsuk, ha és amennyiben ezek az anomáliák valósak.

 

Dr. Végh József ügyvéd elmondja, 2021. május 1-től vagyok én itt az önkormányzatnál megbízás keretében, ha jól látom, 2021. szeptember 3-i keltezésű az első tartozás. Én ilyen típusú felszólításra vagy rendezésre nem kaptam megbízást. 2021. szeptember, 2022. december 20-tól egészen 2024. október 18-ig bezárólag. Hogy mi miért nem történt, erre én itt most nem tudok válaszolni, egy biztos, arra tudok válaszolni, hogy én nem kaptam erre vonatkozóan felkérést.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönjük szépen. Az, hogy a múltban miért és hogyan történt, nekünk ebben nem feladatunk, úgy gondolom, most vizsgálni. Van egy pályázati kiírás, annak megfelelően nekünk ezen az úton végig kell menni, akkor van-e még valakinek kérdése, hozzászólása, jegyző úr?

 

Dr. Ladányi Zsigmond jegyző hozzászólva elmondja, én már próbálom feltérképezni, akkor milyen munka lenne ezzel kapcsolatban, ha lehet, szeretném megkérdezni, hogy minden fel lett sorolva több fizetési felszólítás visszamenőleg 2,5 évre? Hogy mindegyik felszólítást egy késedelmes számlakiküldés előzte meg? Tehát ez volt mindegyik?

 

Horváth Norman pályázó elmondja, van olyan, amire nem is kaptam számlát Az előző polgármester ciklusából volt olyan, amit nem kaptam meg, és akkor pont emlékszem szóltak a pénzügyről, hogy el kell utalni. Úgyhogy itt tényleg vannak problémák.  E-mailt tudom igazolni.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, szerintem akkor ez a vizsgálat vonatkozzon erre a részére is. Tehát akkor az a módosító indítványom, hogy akkor most nem döntünk. Akik így vállaltuk négyen ezt a bizottságot, vizsgáljuk meg, hogy tényleg nem a bérlő hibájából történt-e az ügyvéd úr által jelzett szerződésszegés, akkor utána fogunk dönteni a decemberi testületi ülésen. Tehát a határidő az azt jelenti, hogy decemberben ez legyen kivizsgálva, és hogy tudjunk dönteni, elkésve ebben a részében nem vagyunk.  Akkor aki ezt tudja támogatni, az kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meghozza:

 

301/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Alsó-bazársori üzletek hasznosításáról – beérkezett pályázatok tárgyában döntéshozatal

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete

  1. megismerte az „Alsó-bazársori üzletek hasznosításáról – beérkezett pályázatok tárgyában döntéshozatal” tárgyában érkezett előterjesztést, és a hozzátartozó pályázati dokumentációkat megismerte.
  2. dönt abban, hogy az Alsó-bazársori üzletek hasznosítására kiírt pályázatot eredményesnek nyilvánítja.
  3. dönt abban, hogy a pályázatok elbírálásához szükséges egyéb szempontok vizsgálatára felkéri Hartai Béla polgármestert, Dr. Ladányi Zsigmond jegyzőt, Dr. Végh József ügyvédet, valamint Szántai Ferencné képviselőt.
  4. a vizsgálat eredményéről a felkértek a decemberi testületi ülésen számolnak be a testületnek.

 

Határidő: elfogadás azonnal

Felelős:    Hartai Béla polgármester

                 Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

                 Dr. Végh József ügyvéd

                 Szántai Ferencné képviselő

 

 

4./ Napirendi pont 

Badacsonytomaj Város Önkormányzat Képviselő-testületének a szociális tűzifa juttatás szabályairól szóló 25/2025. (VIII.28.) rendelet módosításáról

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 4. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester ismerteti a napirendi pontot. Elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a PÜB. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 5 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadásra javasolja az előterjesztésben szereplő rendelet módosítását a Képviselő-testületnek.

 

Hartai Béla polgármester köszöni szépen. Elmondja, hogy jegyző úr, itt röviden, pár szóban mond el, hogy milyen módosítást szeretnénk.

 

Dr. Ladányi Zsigmond jegyző elmondja, kizárólag pontosításról van szó, a rendeletben nem volt meghatározva pontosan a jogosultaknak a köre, ezért a tervezet szerint úgy határozza meg, hogy Badacsonytomaj állandó lakos, aki életvitelszerűen a településen él, ennyi lenne összességében a módosítás.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, ebben az érdekesség az, csak egy kis tájékoztatás, hogy nagyon-nagyon régi rendeletről beszélünk, viszont a rendeletünket, tehát hála égnek mindenki csak helyi szinten értelmezte. Ugyanis, hogyha durván fogalmazok, bocsánat, Mátészalkáról beadták volna a pályázatukat, akkor a rendeletünk alapján el kellett volna tudnunk fogadni azt is. Országos szinten maradjunk abban, hogy egy huncut köbméternyi fát sem tudtunk volna a sajátjainknak biztosítani, ha az egész ország beadja, aki jogosult ennek a rendeletnek a hatálya alatt. Tehát ezt pontosítottuk, és akkor így most már csak az fog tudni a jövőben szociális tűzifára pályázni, aki életvitelszerűen badacsonytomaji lakos. Van-e kérdés hozzászólás? Ha nincs, akkor aki a bizottság által is elfogadott határozati javaslatot tudja támogatni, azt kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül megalkotja:

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének 32/2025. (XI. 27.) önkormányzati rendelete a szociális tűzifa juttatás szabályairól szóló 25/2025. (VIII. 28.) rendelet módosításáról

5./ Napirendi pont 

Helyi adókról szóló önkormányzati rendelet megalkotása

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 5. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága elfogadásra javasolja az előterjesztésben szereplő rendelet módosítását a Képviselő-testületnek az alábbiak szerint:

 

-, 4 igen szavazattal, 1 tartózkodással az új szabályozás 3. pontjában a garázs adójának mértéke 300Ft/m2/év, műhely adójának mértéke 500Ft/m2/év javasolja

-, 5 igen szavazattal az új szabályozás 4. pontját javasolja

5 igen szavazattal az új szabályozás 5. pontjában az adó mértékét 100Ft/m2/év + 8000Ft/év mértékben javasolja

-, 4 igen szavazattal, 1 tartózkodással az új szabályozás 7. pontként a medencével kapcsolatban javasolja elfogadni az adó mértékét 10.000Ft/év összegben, valamint felkéri a jegyző urat a medencével kapcsolatos értelmező rendelkezés kidolgozására

-, 4 igen szavazattal, 1 tartózkodással a rendelet módosítását elfogadásra javasolja

 

Hartai Béla polgármester elmondja, a pénzügyi bizottsági ülésen Szilvia, ha jól tudom, jelezte a felmerülő aggályait. Szilvi, ezt légyszíves, tényleg csak egy-két szóban ismertesd.

 

Tamás Lászlóné ügyintéző elmondja, a bizottsági ülésen felmerült ez a plusz 8 ezer forintos egyebek, azért arra felhívnám a tisztelt képviselő-testület figyelmét, hogy mi ASP rendszerben dolgozunk, és azért olyan jogszabályt kellene alkotnunk, olyan rendeletet hozni, ami egyáltalán ebben az ASP rendszerben kezelhető. Beszéltem az adós kolléganővel, ezt a 8.000 forint plusz rész beépítését, ezt egyszerűen az ASP-ben nem lehet kezelni. Tehát itt azért úgy kellene, hogy ami kezelhető. Tehát ezekkel a négyzetméterárakkal még így is elég bonyolult lesz, egyenként kell mindenkit nyilatkoztatni, meg egyebek, tehát nem lesz egy egyszerű feladat, de ez a plusz összeg beépítése egyszerűen kezelhetetlen ebben a rendszerben. Köszönöm szépen! Illetve bocsánat, még csak annyi, hogy a kolléganő utánanézett, és eddig is jól volt kezelve a lakással kapcsolatos adózás, véleménye szerint, tehát megnéztük.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, igen, köszönöm, tudom, hogy elhangzott a garázzsal kapcsolatos anomália a bizottsági ülésen az 1990-es 100-as törvény 52. paragrafusa teljesen egyértelműen meghatározza a garázsnak, illetve a garázs adójának a fogalmát. Külön önálló egységként van jelen. Ez azt jelenti ugye, mert az volt a felmerülő probléma, hogyha a házban van benn a garázs, vagy külön garázsként van, mivel külön, tehát a törvény külön is határozza meg. Ez azt jelenti, hogy a házba beépített garázs külön adózik, és nem számít bele az ingatlannak az adójába, abba a részébe. Jó? Hogy legyen tiszta. Viszont akkor az elhangzottak alapján, akkor én azt javaslom, hogy térjünk vissza a kiküldött szabályozáshoz. Megjegyzem, hogy egy adórendeletet megcsinálni az eléggé összetett munka, jó? Összetett jogi szabályozás van mögötte, és itt ugye a képviselőknek nem is kötelessége ezt a részét tudni. Úgyhogy ezért, ami volt a bizottságinál ilyen, most nevezzem félrecsúszásnak, azt nézzük el. Akkor végig mennénk egyesével, jó? A kiküldött anyagban szereplő új szabályozáson. Nem tudom, megtalálta-e mindenki. Ötödik oldal a napirendi pontnál. Benne vannak összegszerűen felsorolva az építmény vonatkozólag, és akkor menjünk végig a 2-es pont. Ugye ott arról beszélünk, hogy az építményadó évi mértéke a 3-tól 6-ig bekezdésben foglaltak kivételével ugye 700 Ft/m2 lenne, van-e valakinek esetleg más javaslata? Nincs. A 3-as pontban szerepel a garázs, a pince, a műhelyadónak a mértéke. Ide javasolnám a medencét betenni. Mint egy külön építmény. Ugye ennek a mértéke idáig 500 forint volt, azt felemelném 600 forintra, mégpedig úgy, hogy a pincét viszont kivenném, és azt megtartanám külön soron ugyanúgy 500 forinttal, tehát annak a mértékét nem változtatnánk.

 

Török Zoltán képviselő hozzászólva elmondja, tehát most akkor, ahogy az előbb beszéltük, hogy aki saját adózó pénzéből, a saját házából kivett egy részt és garázst csinált, hogy ne az utcán parkoljon a gépjárművel, és ezzel akadályozza a forgalmat, illetve a téli hóeltakarítást, azt 600 Ft/négyzetméterre büntetjük meg? Tehát ez a kérdésem.

 

Hartai Béla polgármester hozzáteszi, Zoltán, szövegértelmezési probléma. Szeretném felhívni mindenki, főleg a képviselő úr figyelmét, hogy továbbra sem kocsmai stílusban toljuk. 1990. évi 100. törvény pontosan meghatározza. Legyél kedves keresd meg, olvasd el, hogy ez mit takarjon. Ha ő garázst alakított ki a házában, akkor az garázs. Hogy miért tette a testületnek véleményem szerint nem feladata vizsgálni. Következő a négyes. Ugye a vállalkozási célt nem szolgáló életvitelszerűen lakott lakóház adójának mértéke, 100 forint volt eddig az adója. Itt a javaslat az az lenne, hogy azt emeljük 250 forintra. Viszont itt nekem az lenne, hogy ugye ez az az ingatlan, ahol laknak, nincs vállalkozás benne, tehát én javaslati szinten megtartanám a 100 forintot. Tehát az az állandó lakos, aki életvitelszerűen Badacsonytomajon lakik, az ne fizessen többet. Tehát az idei adómódosításban ez ne legyen benne. Tehát a négyesnél maradna a 100 forint. Az 5-ösnél magánszemély tulajdonában álló vállalkozási célt szolgáló életvitelszerűen lakott lakóház adójának mértékére van 200 forint az előterjesztésben, én erre 250 forintot javasolnék.

 

Török Zoltán képviselő hozzászólva megkérdezi, az egész ingatlanra vonatkozóan, vagy pedig amit még talán az elmúlt bizottsági ülésen mondtál, hogy akinek olyan vállalkozása van, 10 négyzetmétert kell neki bevallania, és azt már elfogadhatónak tartja a testület, vagy az egészet? Tehát hogyha valakinek 60 négyzetméteres ingatlanja van, az is 250 vagy valakinek 300 négyzetméteres ingatlanja van, az is 250 és egy laptopjával otthon megoldja a vállalkozását.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, Szilvia, az előbbi kis monológodat ismételd el légy szíves, jó? Az ASP-ben a rögzített dolgok, hogy vannak? Jó, legyél kedves még egyszer!

 

Tamás Lászlóné ügyintéző elmondja, valószínűleg ez is ugyanaz a kategória, hogy nem tudja a kolléganő ezt kezelni, tehát az, hogy ilyen darabokat kiveszünk belőle, ezt nem tudjuk kezelni a rendszerben. Nem is tudom, hogy egyáltalán ez lehetséges-e.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, tehát a kérdésre válaszolva az egész ingatlanra vonatkozik.

 

Forintos Ervin képviselő hozzászólva elmondja, ezzel nem értek egyet, azért nem, mert például itt az én egyedi esetem, azt is lehet mondani, én fizetek Badacsonytomaj Fő utca után egy műhely után, és a telephelynek minősülő műhely, és Badacsonyban pedig van egy ingatlan, ahol a társaságnak van a székhelye, ott pedig fizetem ezt az adót, úgyhogy nem 8 négyzetméter, 10-et, hanem alapterületre, mert ott a székhely. Nem tudom, mi okoz abban problémát, hogy 10 négyzetméter után, vagy valami után ez most ennyibe fog kerülni. Én egy teljes ingatlanra fizetem ezt az összeget. És olyan vállalkozó vagyok, mint te. Semmivel se különb.

 

Török Zoltán képviselő elmondja, igen, neked van egy műhelyed, ami után fizeted, ahogy dolgozol. Van egy vállalkozásod, ami be van jelentve egy bizonyos címre. És te azt jogosnak tartod, hogy az egész után azért, mert ott van esetleg elutalod a számlált laptopról, az egész ingatlanod négyzetméterre, 250%-ra megugrik. Most van, hogy 100 forint helyett 250-et kell fizetni négyzetméter után. És te szerinted ez normális egy kisvállalkozóval szemben, akármekkora ingatlanja van, mert az ASP-t az önkormányzat nem tudja úgy beállítani, csak annyi lenne, ugyanúgy, ahogy kiküldik az iparűzési adót, ugyanúgy ki lehetne küldeni. Tudom, hogy vállalkozó Jóska vagy Pista, kiküldök neki egy nyolcezer forintos számlát, fizesse be. És kész. Hát ezt miért nem lehet ezt követni? Én ezt nem értem. Azt, hogy mi nem tudunk valamit megcsinálni, ezzel büntetjük a helyi vállalkozókat. Te meg ehhez bólogatsz.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, ismét jelzem még egyszer, a személyeskedést tessék befejezni, képviselő úr, mert el fogom rendelni a szünetet. Jó? Mellékesen, ha itt tartunk, akkor a múltkori testületi ülésen kaptál, pontosabban vállaltál egy feladatot, miszerint az adóval kapcsolatosan az elképzeléseidet elküldöd. Egy huncut sort nem tudtál elküldeni. Elolvasom, hogy mit küldtél, jó? Kintlévőségek határozott behajtása. Biztos, hogy az adó valamelyik rendeleti sorába tudom beilleszteni. Felolvasom és szép lassan teszem, jó? Ugye a polgármester elmondja, hogy a rendeletet nem fogadtuk el. Itt azért akkor szeretném kérni a képviselőt, a két képviselőt, ebbe Irénke te is beletartozol, mind a ketten elfogadtátok, hogy a következő testületi ülésre az adójavaslat változását tegyék meg. Te semmit nem küldtél a változással kapcsolatban, küldtél e-mailt, csak ez nem az. Ennek megfelelően úgy gondolom, sőt határozottan úgy gondolom, hogy az nem igazságos, hogy az a kisnyugdíjas, akinek nincs bejelentett vállalkozása, fizeti a teljes ingatlan után az adóját, és az a vállalkozó, aki abban az ingatlanba, ahol lakik, elszámolja a rezsi költségének, ugye, a felmerülő dolgainak a költségét, az nem ugyanaz. Kevesebb vizet, mert elfogyasztja, villanyt számol el. Így van. Tehát, hogy ebben a részében ez nem az igazságos. Zoltán?

 

Török Zoltán képviselő elmondja, én semmit nem számolok el, átalányos vagyok, úgyhogy semmilyen elszámolásom nincsen, mínusz nincsen, ezt ki lehet így sarkítani. Én olyan, és ha megteszed, tologassad oda a nézőknek, én azt küldtem el, hogy hogyan lehetne pénzhez jutni ahelyett, hogy adót emelünk a helyi lakosokra. Ez kb amit leírtam, 120-150 millió forintot össze lehetne szedni.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, igen, azóta is keresi a Szilvi azt a 300 milliót, amit a költségvetésnél belengettél. Én értem azt, hogy van egy feladat, amit elvállaltál, csak valamiért mégsem azt csinálod, ami ott az elvállalás, hanem egy teljesen más javaslatot teszel. Mitől várnánk másképpen?

 

Tamás Lászlóné ügyintéző elmondja, csak annyit szeretnék ehhez, hogy nyitott ajtókat dönget Zoli, mert a kollegák az inkasszóval szedik be az adót, és ki is mutattam, hogy az első kör után több mint 10 millió forintos adóbevételt, többletbevételt sikerült beszedni, de azért arról szeretnélek tájékoztatni, hogy a helyi embereket, a helyi vállalkozókat persze nyilván védeni kell, de ebben a kintlévőségben ugyanúgy benne vannak a helyi vállalkozók, a helyi emberek, tehát nem büntetjük. Ugye itt kisarkítod a garázsra, hogy akik garázst építenek a saját pénzből. Bocsánat, leginkább magát az egész épületet, az építményt, ahol laknak, ahol dolgoznak, azt is a saját legjobb esetben, a saját pénzünkből építik. Tehát ezt nem büntetésként kell felfogni, hiszen nem csak a garázs után kell adózni, hanem a saját maga által felépített építmény után is. Tehát ez nem büntetés, ez az önkormányzatnak az adóbevétel.

 

Török Zoltán képviselő hozzászólva elmondja, én azt szeretném, hogyha az összeset felolvasnád, és nem sarkítanád ki erre, és én nem azt mondtam, hogy persze, mindenki fizet nagyon, de azzal, hogy a garázst külön tételre tesszük, és ilyen magasságban megnöveljük, etz a büntetést, és én nem kértem, hogy ezt miért nem lehet csinálni. Fölolvashatom?

 

Hartai Béla polgármester elmondja, igen, azért adtam oda.

 

Török Zoltán képviselő felolvassa az általa küldött levelet: Tisztelt jegyző úr, ahogy kértetek ötletet, hogy hogy tudnék pénzt tenni az önkormányzatért, a következőket javaslom Kintlévőségek határozott behajtása, kül- és belterületen lévő elhanyagolt ingatlanok büntetése. Ez két részből is jó, ha néha valaki megmagyarázza, ahogy mondtátok, hogy végig nézitek, hogy hol adnak ki szobát, satöbbi, erre van apparátus, arra még egyszerűbb az apparátus, hogy elindulok Örs egyik felétől Badacsony másik feléig végig nézem, hopp, ott egy elhanyagolt telek, megnézem, hej, azt hiszem ennyi, felszólítom, három hónapon vagy egy hónapon belül takarítsa ki. Ha kitakarította, az jó a településnek, ha nem takarította ki, akkor senki nem háborog azon, hogy azt a területet az önkormányzat megbünteti és ebből pénze származik. Nyaralókat kivenni a nem lakás céljáról használt besorolásból, erre egy új megnevezésű adót kitalálni. Meg kell találni a nyaralók és azoknak a nyaraltatás felderítését és megadóztatását. Tehát a legnagyobb probléma - én úgy látom Badacsonytomajon -, hogy nem azokkal van a probléma, akik hivatalosan kiadják az ingatlanjaikat, hanem azok, akik feketén adják ki, és egész évben esetleg nyáron 3-4 hónapon keresztül szobáztatnak, és senki nem tud tőlük 1 forintot kicsikarni, mert csak rokon van itt, csak ismerős van itt, csak családtag van itt. Ezeket kellene szerintem felderíteni. Ha már ennyire fel akarjuk deríteni, tudom, hogy nem egyszerű, nagyon nehéz volt. Minél előbb, én úgy gondolom, bérbe kell adni a tátikát, a mindenféle ingatlanunkat, kidobtunk egy vállalkozót a Keresztúry házból például, a mai napig üresen ott áll, ha jól tudom, senkinek nem lett hasznosítva. Ott van például a tátika, az sincsen, meg se próbáljuk, kis faluházzal most kínlódunk, művelődési ház tetején ott van például rengeteg antennarendszer, azt sem tudjuk, hogy milyen bérleti díjat fizetnek. Ezekből szerintem sok-sok milliót be lehetne szedni, és nem kellene ilyen mértékben az adókat emelni.

 

Hartai Béla polgármester köszöni.  Most is tökéletesen látszódott, egy feladat volt, olvasd fel. Ez nem történt most sem meg, de nem is értem. Mellékesen hangsúlyoznám, hogy a napirendi pontnak a neve helyi adókról szóló önkormányzati rendelet a megalkotása. Erre kaptatok és vállaltatok megbízást.

 

Szántai Ferencné képviselő hozzászólva elmondja, én ezzel kapcsolatban, mivel sok tisztázandó kérdés merült fel, felvettem a kapcsolatot az adóosztály ügyintézőjével, aki a leghitelesebben tudott nekem erről tájékoztatást adni, és mielőtt meghoznánk a döntésünket, és szeretném megkérni, hogy őt hallgassuk meg, ha a jegyző úr megengedi, hogy bejöjjön és elmondja, hogy milyen nehézségek merülnek fel a bevallások begyűjtésével, a kivetések feldolgozásával, mert nem biztos, hogy mind ezen sok feladat elvégzése következtében március 15-ig befolynak az adóbevételek.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, az első rész, amit a Szilvia is említett, maga a behajtási, tehát az adó beszedési része az hatékonnyá lett téve azáltal, hogy az önkormányzat inkasszált. Ha jó volt a tájékoztatásom, volt olyan is benne, aki több mint három éve tartozott. Tehát ebben a részében úgy gondolom, hogy maga az adóhatósági osztályunk nagyon jól működik. Ténylegesen átmentek hatékonyságba, viszont, ha már így a képviselő úr ezt felhozta, ugye, hogy ezt még hatékonyabbá kéne tenni, akkor viszont nekem ebből egyértelműen a foldana jutott eszembe, hogy amit az előző időszakban alkalmazta, mint beszedési módszert. Itt szeretném, hogyha a testület megbízná az ügyvéd urat, hogy vizsgálja felül a Foldana szerződést, vizsgálja felül, hogy jogszabályoknak megfelelően történt-e, tudjuk, hogy nem, mert a kormányhivatal is visszadobta, viszont ott legyen megvizsgálva az a része, és itt viszont a jegyző urat kell megbízni azzal, hogy volt-e ott bárminemű félretájékoztatás, károkozás ebben a részében, érte-e az önkormányzatot kár, hiszen akkor az is pont egy olyan tétel, amit szerintem külön be kell szednünk, és ha már egyszer itt tartunk, akkor is kiderülne, hogy tényleg jogszabálysértő volt, akkor viszont itt a testület hatalmazza meg az ügyvéd urat, hogy a büntetőfeljelentést azonnal tegye is meg.

 

Horváth Márta alpolgármester hozzászólva elmondja, én csak annyit szerettem volna mondani itt az ötös ponthoz, hogy a magánszemély tulajdonában álló, és a bizottsági ülésen is javasoltam, hogy a jogi személyt is vegyük be, ugyanis több olyan gazdasági társaság van, akinek a nevén van, vagy tulajdonában van lakóépület, tehát hogy ne csak a magánszemély, hanem a jogi személyiség, aminek a tulajdonában álló épület van.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, jó, akkor ezt beteszem módosító indítványként is.

 

Dr. Végh József ügyvéd hozzászólva pontosít, hogy természetes személy és jogi személy.

 

Dr. Ladányi Zsigmond jegyző hozzászólva elmondja, két dolgot szeretnék elmondani. Én közel 20 éve dolgozom és egyrészt a lakosság szempontjából mondom, hogy meglepően jó az adómorál, ugyanakkor egy picit a munkatársaimat is elismerve, tehát az adójelentés, illetve az adóbehajtás olyan százalékú, amit eddig nem tapasztaltam. Nyilván nem lehet tökéletes sehol az adómorál sem, de úgy gondolom, hogy olyan százalékokat produkálunk, amit én nem igazán tapasztaltam még, csak szeretnék megnyugtatni ezzel kapcsolatban mindenkit.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, van-e valakinek módosító indítványa? Ha nincs, akkor menjünk egyesével végig. Jó? Tehát a kettes.

 

Forintos Ervin képviselő hozzászólva elmondja, az idegenforgalmi adó kimaradt.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, az majd a következő lesz. Tehát építményadónál tartunk ebben a pillanatban. Tehát építményadóról beszélünk az új szabályozási oldalon.

 

Dr. Ladányi Zsigmond jegyző hozzászólva elmondja, egy technikai dolog lenne, nyilván akkor a pince az lesz a negyedik pont, tehát tolódik egyet minden. Tehát akkor a kettes pont az nem háromtól hat, hanem háromtól hétig lesz.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, tehát akkor a kiküldött anyagban az új szabályozásban építményadó mértéke, ugye 700 forint, aki ezt tudja támogatni, az kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete határozat hozatal nélküli szavazásban 6 igen szavazattal, 1 ellenszavazattal és tartózkodás nélkül támogatja az új szabályozás szerinti módosítást.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, a 3-as pont lenne a pince nélkül, a garázs, műhely adójának a mértéke, amit 500 forintról akkor 600 forintra emelnénk. És kiegészítjük a medencével, tehát garázs, műhely és medence négyzetmétere 600 forint. Aki ezt tudja támogatni, kész felemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete határozat hozatal nélküli szavazásban 6 igen szavazattal, 1 ellenszavazattal és tartózkodás nélkül támogatja az új szabályozás szerinti módosítást.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, akkor bejön a 4. pontnak a pince, ami marad 500 Ft/m2/évvel, aki ezt tudja támogatni, kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete határozat hozatal nélküli szavazásban 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül támogatja az új szabályozás szerinti módosítást.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, az 5-ös pont lesz a vállalkozási üzleti célt nem szolgáló életvitelszerűen lakott lakás, lakóház adójának mértéke, amit nem változtatunk, marad továbbra is 100 forint/négyzetméter/év, aki ezt tudja támogatni kész felemeléssel.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete határozat hozatal nélküli szavazásban 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül támogatja az új szabályozás szerinti módosítást.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, a 6-os lesz akkor a magánszemély tulajdonában álló vállalkozási üzleti célt szolgáló életvitelszerűen lakott lakás adója, azt pedig 250 forintra emelnénk, aki ezt tudja támogatni, kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete határozat hozatal nélküli szavazásban 6 igen szavazattal, 1 ellenszavazattal és tartózkodás nélkül támogatja az új szabályozás szerinti módosítást.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, jön a hetes, a külterületen elhelyezkedő építmény esetén az adó mértéke hogyha életvitelszerű lakáshasználat céljára használja. Itt is megtartjuk ugye a 100 forintot, itt, hogy mindenki értse, tehát aki belterületben lakik, annak is 100 forint, és aki külterületen lakik, annak is 100 forint az adó mértéke, aki ezt tudja támogatni, kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete határozat hozatal nélküli szavazásban 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül támogatja az új szabályozás szerinti módosítást.

 

Dr. Ladányi Zsigmond jegyző hozzászólva elmondja, a 6-os pontnál, akkor úgy szavazzuk már meg, hogy maga a jogi személyek is, a jegyzőkönyv szempontjából.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, 6-osnál ugye azzal a kiegészítéssel, hogy ugye itt magánszemély is üzleti, tehát ügyvéd úr, hogy mondtad, természetes és jogi személyre módosul. ami még változás az adórendszerben, ugye az idegenforgalmi adó. Ebbe a bizottsági javaslat?

 

Forintos Ervin elnök elmondja, hogy a bizottság javaslata 830forint.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, 830 forint, ugye 834 forint, ha jól emlékszem a kiszabható maximum, egyeztetve a Céh Turisztikai Egyesülettel, illetve a nagyobb szobakiadókkal az a javaslat érkezett, hogy a 800 forintot ne haladja meg, illetve lehetőség szerint mindenképp legalább egy lépcsőnyit tartsunk meg belőle, ezért módosító indítványként én 800 forintot javaslok az idegenforgalmi adó mértékére. Van-e itt valakinek más javaslata?

 

Török Zoltán képviselő hozzászólva elmondja, én nem emelném meg. Még egy kérdést szeretnék feltenni, hozzáteszem, nem tudom, csak anno, mikor Hévízen vásárolta a Kiss József Alapítvány az ingatlant, akkor egy érdekes összeg jött ki az IFA-ba, és akkor kaptunk egy választ. A jegyző úrtól kérdezném, hogy egyszerre ennyit az önkormányzat emelhet? Mert akkor azt a választ kaptuk, azért kaptuk ezt az 598 forintos IFA-t, mert 500 forintról többet nem lehetett emelni. Ezt ott kaptuk, ezt a választ. Hogy egyszerre lehet-e ennél többet emelni?

 

Dr. Ladányi Zsigmond jegyző válaszában elmondja, igen, ugye minden évben megkapjuk a maximumokat, és azon belül meghatározhatja a testület. Tehát ez a 834 forint 46 fillér, tehát ilyen pontosan küldik meg nekünk azokat a maximumokat, amelyen belül ez a felső határ.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönjük a kérdést, hozzászólást. Itt javaslatot vártam volna az adó mértékére.

 

Török Zoltán képviselő elmondja, úgy kezdtem, hogy én nem változtatnék.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, értem, tehát akkor te nem változtatnál, akkor itt meg kellett volna állni. Más javaslat? Ebben az esetben ugye ez nem módosító indítvány. Akkor először erről szavaznánk, hogy nem változtatnánk az értékét, aki ezt tudja támogatni, kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete határozat hozatal nélküli szavazásban 1 igen szavazattal, 1 ellenszavazattal és 5 tartózkodással nem támogatja az új szabályozás szerinti módosítást.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, akkor jön az én módosító indítványom 800 forintra, aki ezt tudja támogatni kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete határozat hozatal nélküli szavazásban 6 igen szavazattal, 1 ellenszavazattal és tartózkodás nélkül támogatja az új szabályozás szerinti módosítást.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, mivel a többi adó a rendeletben nem változik, ezért most szavazásra teszem fel az elhangzott módosításokkal, hogy aki a rendeletet el tudja fogadni, az kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 6 igen szavazattal, 1 ellenszavazattal és tartózkodás nélkül megalkotja:

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének 33/2025. (XI. 27.) helyi adókról szóló önkormányzati rendelete

 

Hartai Béla polgármester elmondja, azon gondolkodok, hogy jegyző úr neked is lett volna majd egy hozzászólásod később, de szerintem majd akkor térjünk vissza rá, jó? Tehát, hogy említsd meg, hogy az adónál is érintett volt a téma, jó?

 

Dr. Ladányi Zsigmond jegyző válasza, rendben.

 

 

6./ Napirendi pont 

Badacsonytomaj Város Önkormányzat Képviselő-testületének a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 8/2015. (II.27.) önkormányzati rendelet módosításáról

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 6. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó 5 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadásra javasolja az előterjesztésben szereplő rendelet módosítását a Képviselő-testületnek.

 

Hartai Béla polgármester köszöni szépen.

 

Dr. Ladányi Zsigmond jegyző elmondja, ugyanaz a helyzet, mint a szociális tűzifa rendeletnél, itt is egy 2015-ös alaprendeletről van szó, ugye azóta lényegében megváltoztak a jogalkotási lehetőségek meg a kötelezettségek is, és itt sincs meghatározva pontosan az ellátandóknak a köre a szociális rendeletünkben, ez még nagyobb hiányosság. És javaslom, hogy ha utólag is, de ezt pótoljuk ugyanúgy, mint a tűzifa rendeletnél, hogy badacsonytomaji állandó lakos és életvitelszerűen itt élőknek nyújtsuk a szociális ellátásokat.

 

Hartai Béla polgármester Van-e valakinek kérdése, hozzászólása? Ha nincs, akkor aki a pénzügyi bizottság által is támogatott rendeletmódosítást el tudja fogadni, az két felemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül megalkotja:

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének 34/2025. (XI. 27.) önkormányzati rendelete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 8/2015.(II.27.) rendelet módosításáról

 

7./ Napirendi pont 

Badacsonytomaj VN Kft. 2025. I-IX. havi gazdálkodásáról beszámoló

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Rakics Anna ügyvezető

Meghívott: Rakics Anna ügyvezető

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 7. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 5 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadásra javasolja az előterjesztésben szereplő határozati javaslatot a Képviselő-testületnek.

 

Rakics Anna ügyvezető elmondja, igazából tényszerűen leírtuk az adatokat, tehát mind számszakilag és mind szöveges részben, úgyhogy igazából inkább a könyvvizsgáló úrnak adnám át a szót, hogyha megengedi a polgármester úr, hogy esetleg pár szóban bemutatkozzon és elmondja az eddigi tapasztalatait itt a Kft-ről.

 

Horváth György könyvvizsgáló elmondja, köszönöm szépen a lehetőséget. most kaptuk a megbízást a könyvvizsgálatára a Kft-nek. Gyakorlatilag a mi cégünk egy 36 éve működő cég, tehát elég régóta elég sok tapasztalattal rendelkezünk. Önkormányzati területen is elég sok helyen dolgoztunk, csak a két szélsőséget mondom, a megyei önkormányzattal a legnagyobb megbízónk volt hosszú ideig, illetve a legkisebb az ősi község önkormányzata, tehát gyakorlatilag mindenféle területen tapasztalatokkal rendelkezünk. Itt a kiszervezések és a közhasznú szervezetek területén sok esetben tanácsokat kértek tőlünk, illetve jelenleg is több városnak és az önkormányzatnak a közhasznú cégének a könyvelését, könyvvizsgálatát végezzük. Ismerjük ezeknek a szervezeteknek a helyzetét. Gyakorlatilag tudjuk, hogy miért kerülnek létrehozásra, néha túl nagyok az elvárások vele szemben, és a gazdasági körülmények és az önkormányzat finanszírozási lehetőségei befolyásolják a működést. Itt is, ahogy látják, én még annyira nem láttam át a működést, mivel a könyvvizsgálatunk most kezdődött el, Annáékkal volt egy vezetői megbeszélésünk, ahol kiértékeltük a múltat jelent, illetve hát vannak bizonyos elképzeléseink a jövővel kapcsolatban, ami most még egy kicsit korai, hogy hova, merrefelé tudunk ötleteket adni. Nekünk az a véleményünk, hogy az a módszerünk, hogy igazából külső szemmel egyrészt én felelek azért, hogy a közhasznú szervezetnek a beszámolójának a valódisága a pénzügyi és a jövedelmi helyzeten valós képet mutassa. Énnekem az aláírásom önöknek ezt fogja tanúsítani, hogy a nemzetközi és a magyar könyvvizsgálati sztenderdeknek ezek megfelelnek. Ennél természetesen mi többet szeretünk a tapasztalataink alapján sok mindenre rálátásunk van, és külsőként mi próbálunk segíteni a szervezetnek, hogy úgy működhessen, ahogy szeretné elvárni az önkormányzat, illetve javaslatokat is adunk, ha nem haragszanak, hogy mi lenne jó az önkormányzat részéről a Kft felé. Itt ugye alapvető probléma az, hogy azok a bevételek, amik bejönnek, azok elég bizonytalanok, azok változnak a gazdasági helyzettől. Lássák például a mostani beszámolóban a strandbevételek, ami esetlegesen ellentmondó információk miatt furcsa, hogy ilyen jelentős csökkenés van, ugyanakkor pedig én magam is látom a Balaton-parti településeknek a médiában megjelenő számait, hogy valóban a strandi bevételek, az időjárás és a gazdasági helyzet miatt fogyasztható pénz hiánya miatt máshol is ugyanilyen hasonló visszaesést jelent. Ebben az időszakban én gazdasági szakemberként, úgy tudom, önöknél is a testületben gazdasági vezetők vannak. Ebben az esetben az a jó, amikor lefelé megy az üzlet, akkor beruházok és fejlesztek. Na most ugye itt jön a probléma, hogy ebben nincsen tartaléka a Kft-nek, itt jön a tulajdonos önkormányzat vagy önkormányzatoknak a szerepe. Pályázati pénzek hiánya ugye megint probléma. Tehát igazából nem irigylem önöket a döntések meghozatalakor, hogy hogyan tovább. Nem is a mostani 1-9 havi, hanem majd a jövő évi költségvetéssel kapcsolatosan, illetve a jövő évi finanszírozással kapcsolatosan. Én folyamatosan rendelkezésre állok az ügyvezető asszonynak, bármiben segíthetek, nagyon szívesen részt veszünk benne, és jó munkát kívánok, és javaslom, hogy fogadják el ezt a háromnegyed évi beszámolót.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönjük az élmény tájékoztatást. Ugye nagyon fontos, hiszen egy olyan speciális feladatkört visz, amire szerintem hát talán bátran kijelentem, hogy teljes mértékben az egyik képviselő sem tud, viszont ugye így egy ilyen mély információcserével ez viszont érthetővé válik A bizottsági ülésen is ugye feltettem Anna ezt a kérdést, és szeretném még egyszer is feltenni, hogy megjelennek különböző médiafelületen a céggel kapcsolatos, nem is tudom, talán negatívnak tűnő bejegyzések, hogy ezzel kapcsolatban az egy rövid tájékoztatás. És viszont olvasom a felügyelőbizottság jegyzőkönyvet is, amibe azért úgy zömében az jön ki belőle, és most név nélkül mondom, mert én ezt hallottam. Ugye ezekkel szoktunk találkozni itt a képviselő-testületi ülésen is, hogy azt hallottam, hogy nem tudjuk, hogy mi a valóságalapja, hogy ezzel kapcsolatban egy rövid tájékoztatást tegyél légy szíves.

 

Rakics Anna ügyvezető elmondja, igazából ez a nyár közepén volt egy, hát számomra, én úgy gondolom, hogy egy negatív poszt jelent meg az egyik Facebook-oldalon a badacsonytomaji városi stranddal kapcsolatban, hogy ugye párhuzamot vontak a mi strandunk, illetve az ábrahámi strand látogatottsága között. Én igazából ezt kicsit nehezményeztem, és ugye akkor megszületett az a levél, amit ugye minden képviselő akkor és minden polgármester úr is és az alpolgármester úr is megkapták, amiben én leírtam a véleményemet erről, tehát én úgy gondolom, hogy nem biztos, hogy egy ilyen poszt az pozitívan befolyásolja az igencsak gyatra vendégforgalmat, mert azért júliusban sajnos két hetünk elment a rossz időjárás miatt. És ugye én akkor jeleztem, hogy bárkinek bármi kérdése van a strandokkal, parkolókkal vagy a cég működésével kapcsolatban, első körben engem keressen meg, és én szívesen adok mindenkinek tájékoztatást. Ebben a levelemben volt ez a kérés, hogy az ilyen jellegű posztokat én úgy gondolom, hogy senki részéről, aki a település érdekét képviseli, úgy gondolom, hogy nem megengedett, és nekem ez az egy kérésem volt akkor abban a levélben, amit jelenleg is fenntartok, és én most is ezt a véleményt képviselem. Úgyhogy én most is szeretném ezt kérni, hogyha bármilyen jellegű dolog van, akkor első körben hozzám, és hogyha esetleg a képviselő nem olyan választ kap, amit szeretne, akkor esetleg lehet mérlegelni ezt a dolgot. Úgyhogy én igazából ezt. A másik rész, amit a polgármester úr említett, tehát ezt sajnos már évek óta megéljük ezt a folyamatos negatív kritikát. Valahogy pozitív dolgokat soha nem kapunk a helyi lakosoktól, illetve üdülősöktől, senkitől, még baromi sajnos önkormányzati szinten sem, tehát mindenki csak a negatív dolgokat veszi észre a cég működésével és cég dolgozóival kapcsolatban. Ugye itt az ominózus felügyelőbizottsági ülésen is elhangzottak ilyen kritikák, én akkor a felügyelőbizottsági tagtól megkérdeztem, hogy esetleg nevet tud-e mondani, aki ezt állítja. Természetesen nevet nem kaptam, úgyhogy én úgy gondoltam, hogy ezzel le is zártnak tekintettem ezt a dolgot, mert ha valaki névvel nem vállalja azt, hogy ő kritikát fogalmaz meg egy céggel kapcsolatban, akkor ott nincs igazából úgy gondolom, miről beszélni.

 

Forintos Ervin képviselő hozzászólva elmondja, nekem csak annyi hozzászólásom lenne, hogy többször próbáltam segíteni a VN Kft. ez irányú tevékenységét a strandokkal kapcsolatban, és, aki ezeket a kritikákat megfogalmazza, annak le kell menni reggel 6-kor, nyáron, és akkor meg kell nézni, milyen munka folyik ott 8-ig, nyitásig, és akkor meg lehet nézni, hogy akkor a strand milyen állapotba kerül az előző naphoz képest. Úgyhogy én csak annyit tudok mondani, hogy mindenkinek köszönöm azt a munkát, hogy ilyen szinten működteti ezt a strandot, és aki ebben részt vesz, az úgy gondolom, hogy példaértékű, köszönöm.

 

Hartai Béla polgármester megkérdezi, van-e valakinek kérdése, hozzászólása. Ha nincs, akkor mielőtt feltenném szavazásra, nekem is azért van egy rövid gondolat, hogy a VN Kft-nek nem a strand az egyetlen feladatköre. Ennél neki sokkal szélesebb körű feladatai vannak, és úgy, ahogy a bizottsági elnök úr is jelezte, tessék odaállni az emberek mellé akkor, amikor havat kell nagyon gyorsan takarítani, mert feladatuk van, és az sem érdekes, hogy ez hétvége vagy nem adott szinten. Természetesen külön szeretném felhívni a felügyelőbizottsági tagnak a figyelmét arra, hogy jó volna, hogyha saját maga tudna meggyőződni a dolgokról. Azt kérné számon, amiről ő tapasztalatot szerzett, nem hallomásból név nélkül, ő felvállalta a nevét, teszem hozzá. Csak éppen nem tud mögé tenni semmit. Mivel nyílt az anyag, én javaslom mindenkinek, hogy ezt a részét olvassa el, és egy elég érdekes vonulatot fog megtalálni benne Egy cég felügyelőbizottsági tagja felelős munkát kell, hogy végezzen mindenki részéről. És én most itt külön kérem, mind a két önkormányzati tulajdonú cégnek van felügyelőbizottsága, hogy minden felügyelőbizottsági tag objektíven a céggel, nem a cég ellen, hanem a cég mellett javító szándékkal tegyen javaslatot. Nyugodtan kérdezze meg, ha valamivel problémája van, ha ő találkozott a problémával, ha nem találkozott a problémával, csak valaki hergeli a háttérben, azt szeretném, hogyha a felügyelőbizottsági tagok kiszűrnék, és nem azzal terhelnék a két kft-t. Köszönöm. És akkor az elhangzottak alapján, aki a pénzügyi bizottság által is támogatott határozati javaslatot el tudja fogadni, kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

302/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Badacsonytomaj VN Kft. 2025. I.-IX. havi gazdálkodásáról szóló beszámoló

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete

  1. a Badacsonytomaj VN Kft. 2025. évi I.-IX. havi gazdálkodásáról szóló beszámolót megismerte

és dönt abban, hogy a Badacsonytomaj VN Kft. 2025. évi I-IX. havi beszámolóját elfogadja.

  1. Felkéri a polgármestert, hogy az érintettet tájékoztassa a döntésről.

 

Határidő: elfogadásra azonnal

                 tájékoztatásra 3 nap

Felelős:    Hartai Béla polgármester

                 Rakics Anna ügyvezető

 

 

8./ Napirendi pont 

Badacsonytomaj VN Kft. beszámolója a 2025. évi idegenforgalmi idény tapasztalatairól

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Rakics Anna ügyvezető

Meghívott: Rakics Anna ügyvezető

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 8. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó 5 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadásra javasolja az előterjesztésben szereplő határozati javaslatot a Képviselő-testületnek.

 

Hartai Béla polgármester köszöni.

 

Rakics Anna ügyvezető hozzászólva elmondja, igazából elkészítettük a minden évben szokásos idegenforgalmi tapasztalatokról szóló beszámolónkat. Mi részünkről nagyrészt a közterületek karbantartásáról szól, ez az anyag, illetve a strandok és parkolók működéséről. A közterületekkel kapcsolatban folyamatosan végezzük a dolgunkat, tehát én úgy gondolom, hogy aki sűrűn jár a településen, az láthatja, hogy reggeltől szinte délutánig folyamatosan dolgozunk. Itt igazából ami a legnagyobb problémát okoz jelenleg, és ugye ez évek óta probléma, tehát ugye a közterületen elvett hulladék. Ami ugye nagyban csökkent egyébként, annak köszönhetően megszüntettük évekkel ezelőtt a szelektív hűtőpontokat, illetve úgy gondolom, hogy a lakosság részéről is van egy pozitív előrehaladás, illetve a vendégek részéről is, akik idelátogatnak a településre. Úgyhogy én azt mondom, hogy nagyon jó úton van a település annak, hogy tényleg közösen tegyünk egy tisztább környezetért. Sajnos a strandoknál, ugye ahogy látjuk, a környező települések és nálunk is sajnos, me, ahogy az előző beszámolóban is volt ez, hogy sajnos a vendéglétszámunk lényegesen kevesebb. Ez a mi strandunknál ez úgy alakult, hogy a badacsonytomaji városi strandnál egy 16%-os vendéglétszám visszaesés a tavalyi évhez képest, illetve a Badacsonyi strandnál egy 20-21%-os, úgyhogy én úgy gondolom, hogy mi a környező településekhez képest aránylag egy ilyen középmezőnyben vagyunk, hogyha ezt lehet így nevezni. Sajnos én úgy gondolom, hogy a szolgáltatásainkkal és magával a stranddal nem volt probléma, így tényleg, amit a könyvvizsgáló úr is elmondott, sajnos egy ilyen vendéglétszám csökkenés volt mindenhol, úgyhogy így a bevételeink nem tudtak realizálódni. Próbáltuk egyébként a költségeket is visszafogni sajnos nem mindenhol tudtuk. A parkolónál viszont azt látjuk, hogy a vendégek azért jönnek, tehát a beszámolónál is, tehát valószínűleg a parkolásra tervezett bevételünk az meglesz, illetve én úgy gondolom, hogy a vendégeknek a nagy része megvásárolja, illetve látod az anyagban is, tehát nagyon minimális az a büntetés, amit a kollégáknak ki kellett osztani. Ugye ezeknek a befizetése is igazából elég nagy százalékban megvalósult, úgyhogy én úgy gondolom, hogy ott a parkolásnál is pozitív a dolog. Annyi, hogy vannak olyan parkolóink, amiket jó lenne felújítani, de ezeken pár éves terve jó lenne, ha esetleg beleférnének, de ezen kívül én úgy gondolom, hogy az egész turisztikai szezonunk pozitívan alakult, és én itt szeretném megköszönni mind az önkormányzat és a képviselő-testület év közbeni segítségét. Bármilyen problémával fordultunk fel, együtt mindig segítettek, illetve én szeretném megköszönni a kollégáimnak is, mert azért ő nekünk ez a szezont ezt így nem tudtuk volna lehozni, vagy nem tudta volna a cég lehozni, úgyhogy én ezúton is szeretném mindenkinek megköszönni a nyári munkáját.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönöm szépen. Van-e valakinek kérdése, hozzászólása? Ha nincs, akkor mielőtt szavazás lenne elmondom, hogy természetesen az mellett, hogy elismerjük és megköszönjük a VN Kft-nek ebben az esetben az egész éves tevékenységét, azért azt szerintem Anna tudja a legjobban, hogy mindig van min javítani. Ez nem azt jelenti, hogy minden hibátlanul működik. Ez azt jelenti, hogy abból az erőforrásból, amivel a VN Kft rendelkezik, abból igyekeznek, sőt talán el is érik a maximumot, amit ki lehet hozni. Természetesen a testületnek megvan a felelőssége, hogyha oda nagyobb erőforrást biztosít, akkor elvárhatja azt is, hogy a VN Kft nagyobb teljesítményre legyen képes. És akkor felteszem a pénzügyi bizottság által is támogatott határozati javaslatot, aki el tudja fogadni, kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

303/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Badacsonytomaj VN Kft. beszámolója a 2025. évi idegenforgalmi idény, strandok és parkolók

üzemeltetésének tapasztalatairól

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete

  1. a Badacsonytomaj VN Kft. beszámolóját a 2025. évi idegenforgalmi idényről megismerte és dönt abban, hogy a beszámolót elfogadja.
  2. Felkéri a polgármestert, hogy az érintettet tájékoztassa a döntésről.

 

Határidő: elfogadásra azonnal

                 tájékoztatásra 3 nap

Felelős:    Hartai Béla polgármester

                 Rakics Anna ügyvezető

 

 

9./ Napirendi pont 

Badacsonytomaj VN Kft. támogatási kérelme eszközbeszerzésre

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Rakics Anna ügyvezető

Meghívott: Rakics Anna ügyvezető

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 9. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester ismerteti az előterjesztést. Elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnök elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 5 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül az előterjesztésben szereplő határozatot elfogadásra javasolja a Képviselő-testületnek azzal a kiegészítéssel, hogy az ügyvezető asszony a szerdai ülésre dolgozza ki, hogy az idei évben megtudják-e vásárolni az eszközt.

 

Hartai Béla polgármester köszöni.

 

Rakics Anna ügyvezető elmondja, ez ezért került ide a képviselő-testület elé ez a kérelem, mert cégünk rendelkezik 2 db nagy teljesítményű fűnyíró traktorral, ezek sajnos már elég öregek, tehát 15-20 éves gépekről beszélünk. Már tényleg csak a lélek tartja őket össze és ehelyett szeretnénk, ezek mellé venni egy újat. Egy olyan típusút, amivel jelenleg is rendelkezünk, és úgy gondoljuk, hogy megfelelne a közterületen való munkavégzésre. Ugye ennek az anyaga ennek a kérelem mellékletét képezi, ugye az ajánlat, meg a gépnek a paraméterei. Ami a bizottsági ülésen felmerült kérdés, mi elkészítettük a kolléganőkkel a pénzügyi részét az elkövetkező maradék időszakra. Abban az esetben tudjuk mi megfinanszírozni a teljes összeget a gépvásárlásra, hogyha február hónapban meg tudjuk kapni az önkormányzati támogatásnak azt a részét, ami 2026-os évre vonatkozik. Tehát körülbelül egy olyan 3-4 millió forintot tudnánk átvinni a januári működésre. Ha most kifizetjük egyben ezt a 8,8 millió + áfa összegű gépértéket, illetve ugye kifizetjük az összes működési költséget a december 31-ig, illetve munkabérek, járulékok, tehát ebbe belevettünk mindent, és így egy ilyen 3 és 4 millió forintot tudnánk átvenni a 2026-os évre, úgyhogy én ezt a tájékoztatást tudom adni.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönöm, van-e valakinek kérdése, hozzászólása? Ha jól értettem, akkor meg tudjátok finanszírozni azzal a feltétellel, hogy a pénzügyi bizottsági részen is elhangzott, ugye az időarányos finanszírozás, amit amúgy törvényileg is kötelező biztosítani.

 

Szántai Ferencné képviselő hozzászólva elmondja, én támogatom az eszközt, de szerintem is már csak azért is, mert az eszköz vételárának egy részét a VN Kft. kitermelte.

 

Tamás Lászlóné ügyintéző elmondja, az idei mértéknek az egytizenkettedét lehetősége van az önkormányzatnak január, illetve februárban is átutalni. Előreláthatólag még januárban nem lesz kész költségvetés, de amennyiben megvalósul, akkor természetesen tudjuk a többi összeget is, amit elfogadott, de addig is, ameddig nincs költségvetés, az egytizenkettedet mind januárban, akár februárban tudja utalni az önkormányzat, időarányosan van erre lehetőség.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, én is úgy gondolom, hogy támogatni kell, akkor ugye azzal a kiegészítéssel, amit az ügyvezető igazgató asszony tett, hogy akkor az idei évben ők megvásárolják, és a jövő évi tervezésnél, illetve a jövő évi stabil működéshez az önkormányzat a megfelelő támogatást fogja biztosítani.

 

Dr. Ladányi Zsigmond jegyző hozzászólva megkérdezi, hogy pontosan akkor a 2026-os költségvetésbe ezt betervezzük, úgy szóljon a határozat?

 

Tamás Lászlóné ügyintéző hozzáteszi, ez is támogatásként megy.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, ráadásul itt azt is kell tudni, hogy a VN Kft már kapott támogatást, és a támogatási rendszerünkben még nem számolt el a támogatásával, addig új támogatás önmagában nem adható, viszont így meg tudják venni idén, nem kell jövőre, nem lesz drágább valószínű a berendezés, viszont a működését a VN Kft-nek az amúgy is az önkormányzat feladatköre. Tehát aki az így pontosított határozatot tudja támogatni, az kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

304/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Badacsonytomaj VN Kft. támogatási kérelme eszközbeszerzésre

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete

  1. dönt abban hogy a Badacsonytomaj VN Kft. 4.000.000 Ft. összegű támogatási kérelmét

eszközbeszerzésre támogatja olyan módon, hogy a társaság az eszközt 2025. évben megvásárolja,

  1. a támogatást a 2026. évi költségvetési rendeletében megjeleníti.
  2. felkéri a polgármestert, hogy a kérelmezőt tájékoztassa a döntésről.

 

Határidő: elfogadásra azonnal

                 tájékoztatásra 3 nap

Felelős:    Hartai Béla polgármester

                 Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

                 Rakics Anna ügyvezető

 

10./ Napirendi pont 

Menü Kft. 2025. I-IX. havi gazdálkodásáról beszámoló

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Molnárné Keller Csilla ügyvezető

Meghívott: Molnárné Keller Csilla ügyvezető

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 10. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester ismerteti a napirendet. Elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 5 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül az előterjesztésben szereplő határozatot elfogadásra javasolja a Képviselő-testületnek.

 

Molnárné Keller Csilla ügyvezető elmondja, Tisztelettel köszöntök én is mindenkit, a KFT-nek a működése stabilnak mondható. Mind a bevételeknél, mind a kiadásoknál nagyjából a tervezetet hozzuk, én úgy gondolom, év végére sem lesz gond, úgyhogy nagyon szépen köszönöm az eddigi együttműködést.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönöm szépen. Ugye a VN Kft-nél is megköszöntük a működést, így a Menü Kft-nél is meg kell köszönni minden alkalmazottnak és az igazgatóasszonynak is. Köszönjük az egész éves munkát. És azért itt kiemelném, hogy ha jól emlékszem ez az első teljes olyan év, ahol nem kellett plusz támogatás az önkormányzat részéről?

 

Molnárné Keller Csilla ügyvezető válasza, igen és szeretném ezt jövőre is így.

 

Forintos Ervin képviselő hozzászólva elmondja, el szoktam olvasni a felügyelőbizottsági jegyzőkönyveket. Itt van egy érdekes mondat Csilla, hogy a Nébih által kért 4.134.43 forinttal kapcsolatban. A bizottságin is ezt boncolgattátok, hogy a jövő évi költségvetésben legyen mihez nyúlni. Az ideit, amit tavaly nem kért, nem használta fel, ezt hogyan értelmezzem?

 

Molnárné Keller Csilla ügyvezető válaszában elmondja, ez egy feladatmegosztási megállapodás az önkormányzat és a Menü Kft. között olyan dolgokra, eszközbeszerzésekre, amit a menü kft. beszerzi, de az önkormányzatnak, mint tulajdonosnak úgymond lehetősége lenne ebben, mivel a tulajdonos, én tavaly is kigyűjtöttem ezeket, amik erre vonatkoztak, de nem kértem az összeget. Most is kigyűjtöttem, egyébként ez a következő napirendben szerepel. És most sem szeretném kérni, csak ha esetleg majd valami lesz. De egyelőre bele kell építeni a tervezetbe, de nem kérem.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönöm szépen. Azért itt megjegyezném jó, hogy még az ülést én vezetem. Tehát, hogyha szót adok, akkor válaszolunk. Van-e valakinek kérdése, hozzászólása? Ha nincs, akkor a pénzügyi bizottság által is támogatott határozati javaslatot, aki el tudja fogadni, az kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

305/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

MENÜ Kft. 2025. I-IX. havi gazdálkodásáról beszámolójáról

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzat Képviselő-testülete a Menü Kft. 2025. évi I-IX. havi

beszámolóját az előterjesztés szerinti tartalommal elfogadta.

 

Határidő: elfogadásra azonnal;

                 értesítésre 5 nap

Felelős:    Hartai Béla polgármester

                    Molnárné Keller Csilla ügyvezető

 

 

11./ Napirendi pont 

Menü Kft. kérelme

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Molnárné Keller Csilla ügyvezető

Meghívott: Molnárné Keller Csilla ügyvezető

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 11. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester ismerteti a napirendet. Elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 6 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül az előterjesztésben szereplő határozatot elfogadásra javasolja a Képviselő-testületnek.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, itt most nem adnám meg a szót, mert az előbb elmondtad, hogy tulajdonképpen ez az a bizonyos védőháló, amit tavaly is kértél, és nem kellett fölhasználni. És idén is ezt számolod, hogy ha és amennyiben. Viszont ugye a pénzügyi bizottsági ülésen is ezt külön kitárgyaltuk. Tehát mivel az önkormányzatnak a feladatelvárásaiban benne van ez a felelősség, ezért nem kell külön összegszerüsíteni, illetve nem kell előre megkérni. Tehát ugye itt a módosító javaslatom az az, hogy ugye ebben az esetben ezt nem kell átadni, tehát most mondjuk azt, hogy nincs rá szükség, tehát, hogy nem. Illetve, ha bármikor a Menü Kft olyan helyzetbe kerülne, akkor abban a pillanatban tudsz jönni. Eleve a polgármesternek 3 millióig van hatásköre, tehát hogyha ad hoc történne bármi, lásd ugye, amire a bizottság, én rákérdeztem a kiadások oldalán az adóra, ugye az hála égnek jó, mert minél több, az azt jelenti, hogy annál nyereségesebb a cég, hogy ugye az egy picit alul lett tervezve, de azt is ki tudtátok fizetni. Tehát, hogy ez a része működik. Jó? Tehát a határozati javaslat, ugye az úgy hangzana akkor, hogy a kérelmet megismerte, megtárgyalta a kérelemben szereplő nettó összeget nem adja át. Aki ezt tudja támogatni, az kész felemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

306/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Menü Kft. kérelme

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzat Képviselő-testülete

1.a Menü Kft. kérelmét megismerte, és a kérelemben szereplő nettó 4.134.743,-Ft összeget, mint támogatást nem biztosítja

  1. az időközben felmerült váratlan és indokolt kiadások biztosítása tekintetében a képviselő-testület, vagy jogosultság esetén a polgármester időközben dönt.

 

Határidő: elfogadásra azonnal; egyebekben folyamatosan

Felelős:    Hartai Béla polgármester

                Tamás Lászlóné pénzügyi ügyintéző

 

12./ Napirendi pont 

Badacsonytomaj Város Önkormányzat 2026. évi koncepciójáról

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző, Tamás Lászlóné pénzügyi ügyintéző

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 12. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester ismerteti az előterjesztést.

 

Tamás Lászlóné ügyintéző elmondja, Tisztelt Képviselő-testület! A 2026 évi költségvetést megelőzve elkészítettem egy koncepciót, amit ugye nem kötelező már készítenie az önkormányzatnak a költségvetés előtt, viszont fontosnak tartjuk, hogy a főbb szempontokról tájékoztassuk a képviselőtestületet az irányvonalakról kapjon egy tájékoztatást, mint egy felkészülés arra, hogy a 2026 évi költségvetéshez majd várjuk is a tisztelt képviselőtestületnek az esetleges javaslatait. Itt főleg a kormányzati, Magyarország költségvetésének a főbb irányvonalairól adunk tájékoztatást, amiben nagy változások nincsenek, tehát az önkormányzati állami támogatás az előző évekhez nem változik, ugyanaz a metódus, mint az előző években, és arra kell törekedni az önkormányzatnál, hogy továbbra is azért mind az önkormányzati, mind intézményi szinten lehetőség szerint a működést úgy biztosítani, hogy az intézmények biztonsággal tudják az évet vinni. Nyilván az előző évhez képest már igyekszünk majd fontosabb feladatokat, felhalmozásokat betervezni, amik vannak olyan feladatok, amik nem halaszthatók, ezeket majd a költségvetés tervezése során fogjuk elkészíteni. Szerintem itt az önkormányzati szinten béremelések központilag vannak, a köztisztviselőknél lesz további béremelés, illetve a normatíva felmérésnél kaptunk egy olyan értesítőt, hogy a bölcsődei dolgozóknál lesz egy 15%-os béremelkedés, amivel majd számolni kell. Ugye ezek majd, hogyha már konkrét számokat tudunk, akkor fogjuk előkészíteni. Úgy gondolom, hogy jelenlegi stádiumban még olyan sok mindent nem tudunk, itt majd a javaslatokat várjuk a 2026-hoz.

 

Hartai Béla polgármester köszöni. Akkor szeretnék mindenkit megkérni konkrétan, hogy a jövő évi költségvetés tervezéséhez ne általános lózungokat, konkrét javaslatokat, kézzelfogható, konkrét javaslatot tegyen. Lehetőség szerint a decemberi testületi ülésig. Köszönöm, pénzügyi bizottsági javaslat?

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 6 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül az előterjesztésben szereplő határozatot elfogadásra javasolja a Képviselő-testületnek.

 

Hartai Béla polgármester köszöni. Köszönöm, van-e valakinek kérdése, hozzászólása? Ha nincs, aki el tudja fogadni a Pénzügyi Bizottság által is támogatott határozati javaslatot, az kész felemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

307/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

  1. évi költségvetési koncepcióról

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Badacsonytomaj Város

Önkormányzatának 2026. évi költségvetési koncepcióját megtárgyalta, és a költségvetés készítéséhez a

következőket határozza meg:

  1. A képviselő-testület a 2026. évi költségvetésben alapvető célként határozza meg az önkormányzati

gazdálkodás egyensúlyának megtartását, az önkormányzat kötelező feladatainak ellátását, az

intézmények biztonságos működését, figyelemmel a feladatfinanszírozásra.

  1. A 2026. évi költségvetésben a bevételek nagyságrendje meghatározza az intézmények kiadásának

tervezhető mértékét. Az önkormányzat által önként vállalt feladatok finanszírozása a saját bevételek,

vagy az erre a célra biztosított külön források terhére lehetséges. Törekedni kell új bevételi források

felkutatására, a bevételek növelésére és a kiadások optimalizálására.

  1. A helyi adóbevételek tervezés folyamán a pénzügyi egyensúly megtartása érdekében törekedni kell a

reális tervezésre. Az adóbevételek realizálásához továbbra is hatékony adófelderítési munkára van

szükség, ezen belül kiemelt jelentőségű feladat az új adóalanyok felderítése, a kintlévőségek

behajtása.

  1. Az önkormányzat működési bevételei tekintetében is a kintlévőségek, tartozások, hátralékok

hatékony beszedésére intézkedéseket kell tenni, azok végrehajtását figyelemmel kell kísérni.

  1. A 2026 évre a pályázati lehetőségek feltárásához, valamint a pályázatok előkészítéséhez

megvalósításához szükséges esetleges önerőt a 2026. évi költségvetésben meg kell tervezni, a

kötelező feladatok biztosításának elsőbbsége mellett.

  1. A fejlesztési kiadások tekintetében az esetlegesen 2025. évről áthúzódó, folyamatban lévő,

kötelezettséggel terhelt fejlesztéseket be kell tervezni, figyelemmel a meg nem valósult célokra is.

  1. Az önkormányzati szintű vagyonállományt át kell tekinteni, a funkció nélküli, illetve hasznosítható

tárgyi eszközök, ingatlanok értékesítésével törekedni kell a felhalmozási célú bevételek növelésére.

  1. A Kormányzat által indított közfoglalkoztatási programok pályázati lehetőségeinek kihasználásával,

valamint a programok saját bevételeinek visszaforgatásával kell a hatékonyabb, magasabb színvonalú

és költségtakarékos megvalósítására kell törekedni.

  1. A települési támogatás és egyéb szociális juttatások előirányzatának 2026. évi tervezése során

figyelembe kell venni az ellátottak számának, illetve a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb

összegének változását.

  1. A jogszabályban meghatározott, alanyi jogon járó szociális ellátásokon túlmenően azokat a

juttatásokat kell megtervezni, amelyek a rendkívüli élethelyzetbe került emberek rászorultsági alapon

történő megsegítését szolgálják.

  1. A települési támogatáson belül folytatni kell az elmúlt években kialakított helyi támogatási formákat,

melynek célcsoportjai az idősek, a fiatalok, a fogyatékkal élők és rászoruló családok.

  1. A 2026. évi költségvetési rendeletben a letelepedési támogatás elkülönítése szükséges.
  2. A Bursa Hungarica pályázathoz kapcsolódó önkormányzati forrás összegét a 2026. évi előirányzat

tervezésénél figyelembe kell venni.

  1. A városi rendezvényterv 2026. évi előirányzata a képviselő-testület, BVKI és Pénzügyi-, Ügyrendi és

Szociális Bizottság javaslata alapján tervezhető.

  1. A tartalék összege legalább a 2025. évi eredeti előirányzat mértéke legyen.
  2. A civil szervezetek és non-profit szervezetek, önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok

működésére fordított támogatásának 2026. évi előirányzata a 2025. évi teljesítés figyelembevételével

tervezendő.

  1. Az uniós pályázati forrásokat folyamatosan kutatni kell
  2. Az önkormányzat és intézményei feladatellátásának racionálisabb megszervezése kapcsán

elsődlegesen meg kell vizsgálni a természetes létszámfogyás adta lehetőségeket a közszférában

dolgozók teljes körére vonatkozóan.

  1. A létszámgazdálkodás területén érvényesülnie kell a maximális hatékonyság elvének. A megüresedő

álláshelyek betöltésénél az intézményvezetők legyenek figyelemmel a megváltozott finanszírozási

körülményekre.

  1. A nevelési-oktatási intézmény üzemeltetési-, illetve karbantartási feladataihoz szükséges fedezetet az

önkormányzatnak elsődlegesen a központi költségvetés feladatfinanszírozásból kell biztosítani.

  1. Az intézményi térítési díjak tervezésénél az önköltségszámításon túlmenően az ágazati törvények

szabályozását, a várható infláció mértékét, valamint a piaci viszonyokat kell alapul venni, törekedni

kell az igénybevett szolgáltatások tényleges árának megfizetésére.

  1. A dologi kiadások tervezésénél elsődlegesen és minden más kiadást megelőzően meg kell tervezni a

12 havi, az intézmény működéséhez szükséges közüzemi díjak fedezetét.

  1. Az intézmények vezetői felhatalmazást kapnak arra, hogy a kedvezőbb feltételek elérése érdekében

valamennyi szolgáltatási, vállalkozói, megbízási, határozott idejű munkaszerződést, bérleti

szerződést, szállítói megállapodást felmondjanak, újratárgyalva megkössenek, ha indokolt,

versenyeztessenek. A több intézményt érintő szolgáltatások esetén önkormányzati szintű

versenyeztetés szükséges.

 

Határidő: elfogadásra azonnal

                  egyebekben 2026. évi költségvetési tervezés

Felelős:     Hartai Béla polgármester

  1. Ladányi Zsigmond jegyző

 

13./ Napirendi pont 

A közszolgálati tisztviselők 2026. évi illetményalapjáról

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 13. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 6 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül az előterjesztésben szereplő rendeletet elfogadásra javasolja a Képviselő-testületnek.

 

Hartai Béla polgármester köszöni.

 

Dr. Ladányi Zsigmond jegyző hozzászólva elmondja, a központi rendelkezés az illetményemelése 10 ezer fő alatti településeken jelen állásban minden hivatali dolgozó, köztisztviselő személyi béren van, tekintettel arra, hogy bármikor alakulhat úgy, hogy veszünk fel valakit, vagy ilyen jellegű, a KTV táblázata szerinti besorolásba kerül, ezért javasoljuk a 100 ezer forintra 92 ezerről megemelni az illetményalapot, ami jelenleg is egyébként a központi 38.650, tehát ez 16 éve.

 

Hartai Béla polgármester megkérdezi, hogy van-e valakinek kérdése, hozzászólása? Ha nincs akkor, aki a pénzügyi bizottság által támogatott határozati javaslatot el tudja fogadni, illetve rendelet módosítását az kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül megalkotja:

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének

35/2025.(XI.27.) önkormányzati rendelete

a közszolgálati tisztviselők 2026. évi illetményalapjáról

 

 

 

 

14./ Napirendi pont 

A közszolgálati tisztviselők 2026. évi Cafeteria juttatásáról

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 14. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 6 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül javasolja a Képviselő-testületnek az előterjesztésben szereplő határozati javaslat elfogadását.

 

Dr. Ladányi Zsigmond jegyző elmondja, a tavalyi évhez hasonlóan ugyanolyan értékben történt a javaslat, a határozattervezet megfogalmazása 400 ezer forint értékben.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, Köszönöm szépen, van-e valakinek kérdése, hozzászólása? Ha nincs, akkor aki a Pénzügyi Bizottság által is támogatott határozati javaslatot el tudja fogadni kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

308/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

A közszolgálati tisztviselők 2026. évi Cafetéria juttatásáról

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete

  1. Badacsonytomaji Polgármesteri Hivatalnál foglalkoztatott köztisztviselők és főállású Munka

Törvénykönyve hatálya alá tartozó munkavállalók részére 2026. évben nettó 400.000

Ft/fő/év (azaz nettó négyszázezer forint/fő/év) keretösszegű cafeteria juttatást biztosít.

  1. Előbbiekben részletezett juttatásokhoz szükséges összeget a Badacsonytomaji Polgármesteri

Hivatal 2026. évi költségvetésében a működési kiadások jogcímen biztosítja

 

Határidő: elfogadás azonnal, egyebekben 2026. évi költségvetési

Felelős:    Hartai Béla polgármester

                 Varga Viktória igazgatási ügyintéző

 

 

15./ Napirendi pont 

Badacsonytomaj Város és Ábrahámhegy, Salföld községek Napközi Otthonos Óvodai Ellátását biztosító Intézményi Társulási Tanácsának 2025. évi tevékenységéről beszámoló

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Tamás Lászlóné pénzügyi ügyintéző

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 15. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 6 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül javasolja a Képviselő-testületnek az előterjesztésben szereplő határozati javaslatot elfogadásra.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönöm. Van-e valakinek kérdése, hozzászólása? Ha nincs, akkor mint mindenki számára közismert, a Pipitér Óvodáról beszélünk, társulásban üzemeltetjük, az ottani kötelező jogi formát léptük csak meg. Aki tudja támogatni a pénzügyi bizottság által is elfogadott határozati javaslatot kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

309/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Badacsonytomaj Város és Ábrahámhegy, Salföld Községek Napközi Otthonos Óvodai Ellátását Biztosító Intézményi Társulás 2025. évi munkájának beszámolója

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzat Képviselő-testülete

  1. a Badacsonytomaj Város és Ábrahámhegy, Salföld Községek Napközi Otthonos Óvodai Ellátását Biztosító

Intézményi Társulás Társulási Tanácsa a Társulási Tanács 2025. évi munkájáról és Badacsonytomaj Város és Ábrahámhegy, Salföld Községek Napközi Otthonos Óvodai Ellátását Biztosító Intézményi Társulás működéséről szóló beszámolót az előterjesztés szerinti tartalommal elfogadja.

  1. felkéri a Badacsonytomaji KÖH illetékes ügyintézőjét, hogy a Társulási Tanácsot a döntésről tájékoztassa.

 

Határidő: azonnal

Felelős:    Hartai Béla polgármester

                 Tamás Lászlóné p.ügyi ügyintéző

 

 

16./ Napirendi pont 

Egyedi értékű dűlők kijelölésének támogatása

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Horváth Márta alpolgármester

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 16. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 6 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül javasolja a Képviselő-testületnek az előterjesztésben szereplő határozati javaslat elfogadását.

Málik Gábor képviselő hozzászólva elmondja, Tisztelt képviselő-testület én javaslom, hogy ezt a fajta kezdeményezést mindenképpen támogassa, ugyanis a jelenleg kialakult helyzetben különösen nagy jelentősége van, gondolok itt a növényvédelmi nehézségekre, tehát az aranyszínű sárgaság kapcsán ez segíti a védekezést, hogyha megszületik a dűlőknek a kijelölése, illetve nagyon sok más szempontból is úgy gondolom, hogy egy támogatható kezdeményezés, ugyanis mind tájképileg, mind más tekintetben van annak jelentősége, hogy ez támogatásra kerüljön és elfogadásra.

 

Horváth Márta alpolgármester elmondja, igazából a Gábor már a lényegét kiemelte ennek a dűlőkijelölésnek. Igazából a miniszter hatáskörében van, hogy ezeket a dűlőket kijelölte, ez a kijelölés még nem történt meg, de tehetünk annyit, hogy a rendezési tervünkben majd ezeket a dűlőket kijelöljük, megvizsgáljuk, hogy szükséges, majd ott az elmúlt években több kedvezőtlen tendencia figyelhető meg a településen. Nagyon csökkent a szőlők művelt területének a nagysága, növekedett nagyon a beépítési intenzitás, és ahogy a Gábor említette, hogy ezek a növényegészségügyi veszélyek is fennállnak. Dr. Laposa József készített erről egyébként egy anyagot, amit a miniszter úrnak fel szeretne terjeszteni, igazából ez a támogatás, ezt ő szeretné majd fel is használni ehhez, hogy ebben segítsen minket majd a miniszter úr is, hogy ezek az egyedi értéküdülők a település vonatkozásában kijelölésre kerüljenek. Tehát most igazából egy támogatást kellene meghozni a képviselő testületnek, hogy szükségesnek tartja és támogatja ezeknek a dűlőknek a kijelölésének a fontosságát.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, tehát ahogy elhangzott, ez egy elvi támogatás lesz. Mindenki tudja, hogy az új településtervi előkészítés folyik. Itt szeretném kihangsúlyozni, hogy az egész településről szól, tehát Badacsony, Tomaj és Örs egybe véve, hiszen nekünk itt van felelősségünk ezzel kapcsolatosan. Van-e valakinek kérdése, hozzászólása? Ha nincs, akkor a pénzügyi bizottság által is támogatott határozati javaslatot, aki el tudja fogadni, az kész felemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

310/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Egyedi értékű dűlők kijelölésének támogatása

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete:

  1. A benyújtott kérelemben foglaltakat megvizsgálva – az egyedi értékű dűlők

kijelölésének támogatását szükségesnek és indokoltnak tartja.

  1. Dönt arról, hogy a készülő új településtervben – a jogszabályi keretekkel és szakmai

javaslatokkal összhangban – szerepelteti az egyedi értékű, kiemelkedő borvidéki dűlők

előzetes helyi lehatárolását;

 

Határidő: elfogadásra azonnal

Felelős:    Hartai Béla polgármester

                 Horváth Márta főépítész

 

 

17./ Napirendi pont 

Kisfaludy-ház hasznosítása

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Horváth Márta alpolgármester

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 17. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 5 igen szavazattal, 1 ellenszavazattal és tartózkodás nélkül javasolja a Képviselő-testületnek az előterjesztésben szereplő határozati javaslat elfogadását azzal a kiegészítéssel, hogy az induló bérleti díjat 15millió forint/év összegben javasolja meghatározni, módosítani javasolják a pontrendszer 4. pontjában 10 pontról 30 pontra történő módosítás, valamint a szerdai ülésen határozzák meg a pályázattal kapcsolatos dátumokat.

 

Török Zoltán képviselő hozzászólva elmondja, én a bizottsági ülésen is jeleztem a kételyeimet erről az egészről, hogy ezt tudni kell, hogy kaptunk az előterjesztésben egy vállalkozótól egy szándéknyilatkozatot, hogy egyet láttunk mi, hogy ő hogyan gondolná, hogyan tudná elképzelni esetleg továbbiakban a bérletet, és annak megfelelően megpróbálunk egy kiírást csinálni Badacsony egyik, ha nem a legikonikusabb épületére. Én beleírnám a pályázatba, hogy meleg ételes kiszolgálás, stb. Módosítjuk a 10 pontot, amit a képviselőtestület megalkotott és használt, ez a plusz 10 pont, aki eddig csinálta, változtatjuk ennek hatására 30-ra. Nekem kételyeim vannak, hogy ez nem egy törvénysértő, de azért vannak jogászok, hogy erre válaszoljanak. De nincsen a pályázat benne, hogy melegkonyhás étterem, vissza kell nyitni az éttermet. Tehát most már lassan ott vagyunk, hogy. Tehát én csak annyit tudok mondani, hogy a legikonikusabb épületünket igazából teljes mértékben leamortizáljuk. És ez egy tükör Badacsonyra.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönöm. ügyvéd úr, egy kérdésem lenne, mielőtt az alpolgármester asszonynak megadom a szót, hogy pályázati kiírásban, hogy értelmezed a satöbbit?

 

Dr. Végh József ügyvéd válaszában elmondja, Nem tudjuk beleírni.

 

Mékli Bernadett alpolgármester hozzászólva elmondja, én ezzel kapcsolatban azt javaslom, amit a Zoltán mondott, hogy tegyük bele a koncepciótervet is, és az előző pályázatban is bent volt, hogy esetleg írják bele, és akkor könnyebb lesz a döntés, és ezzel így utalunk arra, hogy meg tudjuk nézni, hogy valóban milyen vendéglátóegységet vagy mit szeretne a pályázót létrehozni. Módosító javaslatom, hogy a pályázati feltételekbe írjuk bele, hogy szeretnénk egy koncepciótervet is kérni.

 

Török Zoltán képviselő hozzászólva elmondja, én akkor módosítólag bemondanám, ugye a 10 pont volt az 5-ös pont, ha jól emlékszem, most módosítás, 4-es pont, 30-ra lett módosítva, én azt sem 30-ra módosítanám, mert annyira leszűkítjük a jelentkezőknek, a potenciális jelentkezőknek a számát, hogy én nem is tudom, lehet, hogy jelentkeznek több, de látja, hogy 30 pont. Én visszaállítanám, hisz már egyszer megalkotta ez a testület ezt a tíz pontot, hogy ennek a kiírásnak az érdekében megváltoztatjuk harmincra, már csak azt elérjük, hogy mi legyen a kft-nek a neve lassan. Énnekem ez a véleményem.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönöm, hallottuk ezt már többször is, de hála Istennek nem így sikerült.

 

Málik Gábor képviselő hozzászólva elmondja, itt a pontrendszerből adódó félreértéseket, hogy elkerüljük, én javaslatot tennék arra, hogy csak koncepcióterv alapján. Tehát ez a módosító indítvány.

 

Török Zoltán képviselő megkérdezi, akkor a pontrendszert töröljük első körben?

 

Hartai Béla polgármester hozzáteszi, tehát még egyszer, csak koncepció.

 

Szántai Ferencné képviselő hozzászólva elmondja, én a pályázati kiírástól elkülönítve szeretnék az épület állapotáról beszélni, hogy olvashattuk az előterjesztésben is, hogy nagyon leromlott állapotban van a felújítása, restaurálása elengedhetetlen. Sajnos a korábbi években sem történt sem karbantartási, sem felújítási munkálatok. Én azt szeretném mondani a mostani képviselőtestületnek, hogy legyünk mi azok, akik törekszünk az értékeink megérzésére, és készüljön a felújítási munkálatokról egy tételes költségvetés, amiből pontosan, összegszerűen tudjuk, hogy ez mennyi, mekkora összeg, és ha kis lépésenként is, de el tudnánk kezdeni a költségvetésünk tekintetében a felújítást.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, tehát ha jól értem, akkor a hivatal bízzon meg valami tervezőt, mérje fel, csinálja meg a terveket, tervezze meg, hogy részlegben, hogy lehet felújítani, szükségességi részen. Márti, erre mondanál egy tapasztalatod alapján egy nagyságrendi összeget?

 

Horváth Márta alpolgármester válasza, 8-10 millió forint.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, meg vagy bízva véleményem szerint. Tehát hogyha abból indulunk ki, hogy lent voltak az Építésügyi Minisztériumból, hogy felmérjék és szükséges. És én saját példámon tudom, mert ott van a saját ingatlanom, amit fel szeretnék újítani, és annak a négyzetméter alapján megnézem, hogy mennyiért csinálta meg a tervező. Hát én ezen nagyon csodálkozok ezen az összegszerűségen, mert az én picimet jelentősen többre hozná ki. Tehát az, hogy legyen egy engedélyes terv, az alapján, hogy mit kéne csinálni egy komplett előzetes felméréssel műszaki szempontból. Tehát nem azzal a bejárással, amit ti csináltatok.

 

Horváth Márta alpolgármester hozzászólva elmondja, én nem engedélyes tervre gondoltam, csak ahhoz, hogy egy költségbecslést meg lehessen csinálni, mint a képviselő asszony mondott.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, tehát valamiért kifizetünk 8-10 millió forintot, mi a következő lépés? Mi a következő lépés? Hogyha abban az van benne, hogy valamit meg kéne csinálni rajta. Az mennyi összegbe kerül? Igazán ezt a költségbecslést elkészítettük, és a képviselő-testület előtt itt volt. Az is le lett írva, hogy melyek azok a munkák, amiket mindenképpen meg kell csinálni fontossági sorrendben, költségbecsléssel ellátva. Az akkori költségvetésünk félmilliárd forint volt. Mi alapján lehet elkezdeni a felújítást? A felújításnak nagyon sokféle része van. Ki kell cserélni mindenképpen a közműveket. Mivel műemlék az épület, műemléki felújítási tervre van szükség, és a műemlékvédelmi engedély szükséges hozzá. Úgyhogy mindenképpen egy terv kell hozzá. Az körülbelül mennyibe kerülne? Azért kérdezek ilyen mélységig bele, mert egy általános, tehát hogy értse mindenki. Elhangzik egy általános olyan dolog, amivel mindenki egyetért. A településen nem találunk olyan embert, aki ezt nem mondaná. De annak a kivitelezése, a megvalósítása, a lehetőségek, és itt már a képviselőkről beszélek, kellene tudni, hogy nagyjából milyen összegekről beszélünk, és hogy kivitelezhető-e vagy nem. Úgy, ahogy említetted időnként igazad van. Ez az elmúlt időszaknak a legnagyobb hiánya oda tartozik. Oda tartozik. És jelen pillanatban mi ezt nem tudjuk meglépni. Összegszerűségében. Tehát próbáljunk és nem véletlenül kértem a múltkori testületi ülésen is, hogy konkrét. Általános, abból mindenki. Tehát itt elkezdjük és mindenki mond 10-et. És mindenki olyat fog mondani, ami jó. Ez azért nagyon fontos, mert ha valamerre elmozdulunk és testületi szinten beszélünk, akkor a képviselői felelősség nem abból áll, hogy bemondok egy jó ötletet, ami annak tűnik. Jó? Köszönöm! Ha nincs más módosító indítvány, akkor visszafelé megyünk a sorrendbe. Ervin?

 

Forintos Ervin képviselő hozzászólva elmondja, annyi lenne még polgármester úr, mivel nincs itt a Mónika, minél előbb szeretném, ha ezeket a pályázattal kapcsolatos dátumokat rögzítenénk, hogy az a rengeteg pályázat, amit a képviselőtársam is említett, ha esetleg úgy lenne, akkor azért legyen ideje mindenkinek felkészülni arra, ami várható.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, jó, köszönöm. Először el kell oda jutnunk, hogy egyáltalán most, hogy a testület ki szeretné-e írni. És ha igen, akkor milyen feltétellel, és ha megvan a feltétel, utána lehet az időpontokkal, tehát sorrendben menjünk végig, jó? Tehát részenként is fogunk szavazni. Tehát akkor visszamenőleg a Gábornak az utolsó volt, mint módosító javaslat, hogy a pontrendszert vegyük ki, helyette koncepciótervet kérjünk, és az alapján döntsön a testület. Akkor aki ezt tudja támogatni, az kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete határozat hozatal nélkül 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül támogatja a módosító javaslatot, miszerint a pályázati kiírásban a koncepcióterv benyújtása szükséges, a pontrendszert kiveszik.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, mivel egyhangú, akkor a többire nem kell szavazni. Mármint a módosító indítványokról, most ugye arról beszéltünk, hogy kiírjuk, hogy milyen feltétellel most jönnek az időpontok. itt egy pillanat, ami fölmerül, ugye ez itt az év vége és a határidőknek az összelövése. Tehát egy olyan határidőket javaslok kitalálni, ami az ünnepi időszakba már nem nyúlik bele, tehát hogy a rendeleteinknek is megfeleljünk. Ugye minimum 15 napot kell kint lenni, utána elméletileg az szokott lenni, hogy bontunk, és majd a következő testületi ülésen van döntés, és hogyha döntés született, akkor onnantól számított 15 napon belül kell szerződnünk. Ez a feltétele, hogy ha és amennyiben. Ugye most írunk november 26-át, ugye szerda van. Márti, téged kérdezlek, hogy melyik a legkorábbi időpont, amikor meg tud jelenni a kiírás?

 

Horváth Márta alpolgármester válasza, akár már holnap.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, jó, akkor hagyunk egy pici időt, tehát pénteken megjelenne, onnantól ügyvéd úr, akkor egy dátum, hogy mi a lejáratnak az ideje.

 

Dr. Végh József ügyvéd válaszában elmondja, akkor 13-án.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, akkor december 15 hétfő legyen a beérkezés határideje, így biztos benne van. És akkor az azt jelenti, hogy december 16-án reggel 8 órakor lenne a bontása. És onnan már a rendelet alapján megyünk tovább. Akkor más időpont most ehhez a kiíráshoz nem szükséges. Induló bérleti díj?

 

Forintos Ervin képviselő javaslata 15millió forint.

 

Hartai Béla polgármester megkérdezi, más javaslat van?

 

Török Zoltán képviselő hozzászólva elmondja, én lehet, hogy ezt a díjat sem biztos, hogy beleírnám, hiszen a koncepciótervben beleírhatja a bérleti díjat, sőt lehet is, de nem minimálnám, maximálnám ezt a történetet, mivel, hogy lehet, hogy azt mondja, hogy ő egy iszonyú nagy beruházást akar ebben csinálni, és kevesebb bérleti díjat szeretne ezért fizetni. Vagy a másik az, hogy kifestem a WC-t és utánfutót hozok, abból árulok és megadom a 15 milliót. Pont azért kérünk koncepciótervet - és ezt mindannyian megszavaztuk - hogy lássuk, hogy mik az elképzelések.

 

Dr. Végh József ügyvéd hozzászólva elmondja, álláspontom szerint a felvetés alapos. Tehát hogyha a koncepciót meg kell határozni a testületnek, hogy mit néz. Ha elfogadta, hogy nincs pontrendszer, csak koncepcióterv alapján nézi, akkor viszont ezt szerettem volna az előbb, hogy a kiírásnál arra oda kell figyelni, hogy ha van egy induló bérleti díj, az rendben van, de akkor az legyen az érvényesség feltétele, hogy azt ő megajánlja, mondok egy számot 15 millió forint, amit most mondtak, vagy ez neutrális? Tehát nem kell, tehát az nem lesz az érvényesség feltétele, hogy mennyit ajánl, igen, pontosan ezért, mert lehet, hogy olyan koncepciótervet tesz le az asztalra, hogy azt mondja, hogy 7 millió forint per év, de ez és ez és ez nyilván itt ötletelés nélkül.

 

Horváth Márta alpolgármester elmondja, a rendeletünk viszont előírja az induló bérleti díj meghatározását. Nyilván ettől is függ, mivel az óvadék ez alapján van meghatározva. Az rendben. Éves bérleti díj esetén ugye az induló bérleti díjnak ez van a rendeletben, tehát ehhez most rendeletet kellene módosítani, hogyha ilyen szempontok alapján szeretnénk a pályázatot kiírni.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, Tehát, hogy így mindenkinek most akkor egyértelmű, tehát ahogy a képviselő úr jelezte, tehát induló bérleti díjat meg kell határozni. Viszont ahhoz, hogy tényleg valamennyivel növeljük a jelentkezőknek a számát, és mivel ugye benne van a kiírásban, hogy indoklás nélkül jól mondom, érvényteleníthetjük. Ennek megfelelően, ha nem jön olyan, nem vagyunk döntési kényszerben. Tehát még tudunk változtatni a későbbiekben is. Itt azért megragadnám, hogy a volt bérlő, tehát aki most az utolsó évben bérelte, jelentősen magasabb összeget fizetett be, mint a másik ajánlat. Úgyhogy nyugodtan ki merem jelenteni, hogy minden oldalról meg volt nehezítve az indulása, a működése. Valójában a végére, tehát a kezdeti irányított negatív hangok ellenére is pozitív visszajelzések jöttek. Ezt amúgy így köszönjük, viszont ugye az önkormányzati előírásunknak megfelelően minél szélesebb körben és minél jobban kell tudni hasznosítani. Én azért tennék egy nem tudom, egy 10 milliós indulót. És akkor onnan nézzük koncepcionális oldalon, hogy ki mit ajánl, aki csak egy - hogy is mondták? Wc-t szeretne kifesteni és utánfutóból árulni, hogy ez koncepcionális oldalon már önmagában nem állja meg a helyét, tehát teljesen lényegtelen, hogy megajánlja-e vagy nem az alapdíjat. Jó, úgyhogy akkor nincs más módosító, akkor először a 10 millió forint induló licitet vagy ajánlatot tenném fel, tehát hogy 10 millió lenne az induló bérleti díj, ki tudja ezt támogatni, kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete határozat hozatal nélkül 6 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül és 1 tartózkodással támogatja az időpontok és az induló bérleti díj megállapítását.

 

Dr. Ladányi Zsigmond jegyző hozzászólva elmondja, a pályázat elbírálási szempontjai nyilván akkor változnak. Én ebben javaslom akkor meghatározni, hogy a koncepcióban, tehát az elbírálásnál akkor a rövid meg a hosszú távú terveket mérlegeli a testület, illetve az esetleges ingatlan felújítással kapcsolatos elképzeléseket, vagy nem tudom, van még most csak indulóként ez a kettő. Nem szűkíteném a koncepcionális lehetőséget, tehát adja be a teljes körű koncepcióját, hogy mit képzel el, és akkor az alapján majd külön egyedi esetben mérlegelnek.

 

Horváth Márta alpolgármester elmondja, még szeretném, ha arról is döntene a képviselő-testület, hogy milyen időpontig legyen a szerződés.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönöm. Mivel mindig is az mellett voltam, hogy ne nyúljunk túl a saját ciklusunkon, így ugye 29 december 31-ig javaslom ezt az időpontot. Van-e más javaslat? Ha nincs, akkor aki ezt tudja támogatni, kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete határozat hozatal nélkül 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül támogatja, hogy a bérleti szerződés 2029. december 31. napjáig legyen megkötve.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, abban az esetben, ha kettő vagy több olyan koncepcióterv érkezne be, amit érdemesnek találna a testület elfogadni, abban az esetben egyenlőség alakul ki a jelentkezők között és azt viszont a licittel lehet feloldani. Tehát abban az esetben, ha az önkormányzat egynél több pályázatot tart arra érdemesnek, hogy megállapodjon vele, abba az esetben egy licitlépcsőt is be kéne vezetnünk ebbe a részébe.

 

Dr. Végh József ügyvéd elmondja, akkor viszont meg kell határozni a tárgyalás idejét.

 

Török Zoltán képviselő közbeszólva elmondja, be kell hozni a testület elé.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, rendre utasítom a képviselő urat! Én nem adtam szót, várjuk meg, azt legyen kedves. Tehát ott tartunk egyelőre, hogy licit. Tehát a licitlépcsőnek az összegéről, 10 millió induló licit összegről beszélünk. Nem tudom, 200 ezres itt lépcső. Van-e más javaslat? Ha nincs, akkor, aki ezt tudja támogatni, kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete határozat hozatal nélkül 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül támogatja, hogy a licit mértéke 200.000.-Ft.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, akkor az ügyvéd úr javaslata, miszerint határozzuk meg akkor ebben az esetben, hogy ez mikor legyen, akkor az 9 óra.

 

Horváth Márta alpolgármester hozzászólva elmondja, azt szeretném mondani, hogy mivel a koncepciót jelölte meg a tisztelt képviselő-testület bírálati szempontként, ugye először is a képviselő-testületnek azt a koncepciót át kell tárgyalni, dönteni kell. Én javaslom, hogyha esetleg egyenlőség alakulna ki, akkor ez a licit a képviselő-testületi döntést követően legyen meghatározva. Mert azt a pályázatbontáskor nem a bontók fogják eldönteni

 

Hartai Béla polgármester elmondja, igen, ez tényleg abszolút logikus is, tehát hogy ezt meg kell ismerni a képviselőknek. Egy pillanat, itt most szünetet rendelek el.

 

Hartai Béla polgármester 11,04 órakor szünetet rendel el. Az ülés

a szünet után 11,09 órakor folytatódik. Szavazásra

jogosultak száma 7 fő.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, folytatjuk, elnézést kérünk itt a kis fennforgásért. Hála égnek a technikus úr, köszönjük a közbenjárását, és sikeresen megoldottuk a problémát. Jó, folytatnánk akkor. A napirendi pontnál az volt az egyeztetésnek a lényege, hogy a licit idejét mikor határozzuk meg. Mivel koncepció alapján szeretnék dönteni, és nem akarjuk azt, hogy maga az összegszerűség az befolyásoljon bárkit, tehát hogy a koncepció maradjon az erősebb, ezért ugye a beadási határidő az adott, a bontási határidő adott, ott tulajdonképpen a bontást követően lesz egy testületi egyeztetés, ahol a testületi tagok megismerik a koncepciókat, döntenek arról, hogy melyeket tartják érdemlegesnek, erről természetesen az érintett feleket írásban értesítjük, és abban az esetben, ha több koncepcióterv is érdemlegesnek találtatik, akkor licit lesz. Ennek a licitnek az időpontját kellene úgy meghatároznunk, hogy ebbe az időbe beleférjünk. Ez azt jelenti, hogy ahogy jeleztem ennél a napirendi pontnál, ne nyúljunk bele az adventi időszakba. Tehát január első munkanapjára tenném a licit időpontot, ami jegyző úr?

 

Dr. Ladányi Zsigmond jegyző válaszában elmondja, 2026. január 5.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, akkor 2026.január 5. 9 óra.

 

Dr. Végh József ügyvéd elmondja, 13 órát javaslok.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, akkor január 5. 13 óra a licit, és ugye a testület meg majd fog dönteni, tehát onnantól kezdve a rendeletünk alapján megyünk végig. Akkor szaladjunk végig az egészen, jó ügyvéd úr?

 

Dr. Végh József ügyvéd elmondja, tehát akkor a beérkezési határidő, akkor december 15-e 16.00 óra, kizárólag postai úton, lezárt borítékban. A pályázatbontás december 16-a 8.000 óra. Itt a Rózsakő teremben, az induló bérleti díj 10.000.000.- forint, licit lépcső 200.000.-Ft, koncepciótervről akkor a képviselő-testület december hónapban fog dönteni.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, természetesen, tehát ugye a decemberi időszakban, tehát bontás után össze fogunk ülni, és akkor az alapján döntünk. És akkor két vagy több elfogadott koncepció esetén pedig, mármint ami ugye feltételezi azt is, hogy érvényes pályázat legyen, akkor pedig a licit időpontja 2026. január 5. 13.00 óra Rózsakő terem. Akkor van-e még valakinek valami ezzel kapcsolatban? Ha nincs, aki az elhangzottak alapján a Kisfaludy-ház hasznosítását el tudja fogadni, hogy így legyen kiírva, az kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

311/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Kisfaludy-ház hasznosítására

 

Badacsonytomaj Város Képviselő-testülete

  1. dönt abban, hogy az önkormányzat 1/1 tulajdonát képező Badacsonytomaj 035/26 helyrajzi

számú ingatlant bérbeadás céljára, pályázat útján hasznosítja.

  1. dönt abban, hogy a melléklet szerinti pályázati felhívás tervezetet elfogadja, és jóváhagyja, és

felhatalmazza a polgármestert a pályázati felhívás aláírására, közzétételére, és a pályáztatási

folyamat lefolytatására és az ehhez szükséges lépések megtételére.

 

Határidő: elfogadás azonnal

Felelős:    Hartai Béla polgármester

                 Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

 

 

18./ Napirendi pont 

Beszámoló a pályázatokról

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Kovács Noémi pályázati referens

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 18. melléklete)

 

Hozzászólások

 

 

Hartai Béla polgármester ismerteti a napirendet, majd felkéri a pályázati referens kollégát, hogy mutatkozzon be és pár mondatban ismertesse a lényeget.

 

Kovács Noémi pályázati referens elmondja, Üdvözlöm a Tisztelt Képviselőtestületet, tisztelt polgármester úr! Kovács Noémi vagyok. Szeptember óta töltöm be a pályázati referens munkakört az önkormányzatnál. Jelenleg azért vagyok itt, hogy ezekről az aktuálisan folyó és támogatásban részesült, vagy még csak benyújtott pályázatokról egy átfogó képet, beszámolót nyújtsak.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 6 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül javasolja a Képviselő-testületnek az előterjesztésben szereplő határozati javaslat elfogadását.

 

Kovács Noémi pályázati referens elmondja, . Első körben a támogatásban már részesült és folyamatban lévő pályázatokkal kezdeném. Jelenleg a szociális célú tüzelőanyag vásárlásához kapcsolódó támogatásban 2.240.280 forint vissza nem térítendő támogatásban részesült az önkormányzat, ami 84 köbméter jóváhagyott az előanyag mennyiséget jelent. Ennek az aktuális állapota, szerződéskötés alatt van a folyamat a Zöld Ráskó Kft-vel. Ígéretük szerint a mai szerdai kiszállítás helyett jövő hét hétfőn meg fogják kezdeni a jogosultak számára a kiszállítását a fának. A második a vis major támogatás június 3-án, 2025 június 3-án a hirtelen lezúduló csapadékmennyiség is jégeső kárt okozott a tájház tetőszerkezetében és a belső falakon is keletkeztek károk. A helyreállítási tevékenységre viszonylag pályázatot nyújtott be az önkormányzat, amit 4 millió 955 ezer 121 forint helyreállítási költség mellett 89,99%-os támogatással elismert, 4 459 000 forint támogatásban is részesültünk, amihez 496 121 forint önerő szükséges. A helyreállítást előre láthatóan december közepéig megkezdik a belső felújítási munkálatokra, az árajánlatoknak a begyűjtése még folyamatban van. A harmadik az önkormányzatok rendkívüli támogatására 11 897 647 forintban kapott támogatást az önkormányzat, amely a helyi iparűzési adóbevétel többlete alapján befizetendő. 2026. március 12. napjáig használható fel ez az összeg. A visszafizetésére a támogatás felhasználását követő 15 napon belül, de legkésőbb a tárgyévet követő december 31. napjáig meg kell, hogy történjen. Benyújtott pályázataink, amik még elbírálás alatt vannak, a TOP +11321-es badacsonyi Strand infrastrukturális fejlesztése nagy pályázat. Ez 2022-ben került benyújtásra. Első körben 472 440 891 Ft összegben 100%-os intenzitású vissza nem térítendő támogatást itt éltek meg az önkormányzat részére, azonban a szerződéskötés folyamata megakadt. Május 21-én, 2025. május 21-én visszahívták a pályázatot és újraértékelésért kérték. Ennek a folyamata még mindig zajlik, többször is megkeresést intéztünk a Magyar Államkincstár, illetve Dr. Navracsics Tibor miniszter úr irányába. A legutolsó állásfoglalás a Magyar Államkincstár munkatársa részéről november 17-én történt, hogy az újraértékelési visszahívást érvénytelenítették, és új döntés fog születni ez ügyben. Erre várunk jelenleg, hogy ez megtörténjen. A felületen egyelőre ennek semmi nyomát nem láttuk még. A Versenyképes Járások Program keretein belül 2025. október 15-én közzétételre került a 2026-os felhívás. A tavaszi elsőkörös forduló tematikája alapján ismét megalakult a konzorcium, aminek a tagjai a Szigligeti Közös Önkormányzati Hivatalt fenntartó települési önkormányzatok, Szigliget, Badacsonytördemic Hegymagas, Káptalantóti, Kisapáti, Nemesgulács, illetve Badacsonytomaj város önkormányzata. A konzorcium keretein belül, mint konzorcium vezető Badacsonytomaj a Kisfaludy kilátó felújítása a Badacsony-hegyen fejlesztési céllal 25 millió forint támogatási kérelmet nyújtott be. A támogatás elbírálására várunk, előreláthatóan december 2-ig. Magyar falu program keretein belül kettő benyújtott pályázatunk van, amik még nem kerültek elbírálásra. Az egyik a felelős állattartás elősegítése. Ennek a pályázatnak a keretein belül az 5000 fő alatti települések lakosságának lehetőségük van a kutyáikat, macskáikat állatorvos által elvégzett ivartalanítására, veszettség elleni védőoltásra, továbbá mikrochippel történő megjelölésre. A pályázat keretében az önkormányzatunk 1 475 026 forint vissza nem térítendő támogatásra nyújtottunk be kérelmet, és elvégző állatorvosnak dr. Varga Ottó urat jelöltük meg. A pályázat elbírálása a végfolyamatban. Szintén Magyar Falu Program keretein belül került benyújtásra július 16-án kamerarendszer kiépítése Badacsonytomaj, Badacsony és Badacsonyörs városrészek területein. 10. hó 9-én érkezett értesítés, ami alapján forráshiány miatt tartaléklistára helyezték ezt a pályázatunkat. Az előterjesztés végén láthatóak azok a pályázatok és olvashatóak, amik a fenntartási időszakban lévő már megvalósult pályázatok, ezeket külön nem emelném ki, hogyha nem szükséges. Ide egy mondatot, hogyha megengednek, nagyon sok, mert lezárul fenntartási időszak végén lévő pályázatot újra elővett az Államkincstár és újra ellenőrzi, vizsgálja. Több fenntartási jelentést is hiánypótlással és tisztázó kérdésekkel visszaadott az önkormányzatnak. Nagyon alapos ellenőrzések vannak, vannak vállalásaink, amiket nem tudtunk teljesíteni teljesen és maradéktalanul. És ezekkel rengeteg idő elmegy. Próbáljuk tisztázni. Jelenleg ennek zajlik a folyamata.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönjük szépen. Van-e valamilyen kérdés, hozzászólás? Ha nincs, akkor alpolgármester asszony pár szóban összefoglalhatnád azt a részét, amit itt a kolléga említett, hogy régi időszakról beszélünk, milyen problémák merülnek fel, mit hozunk, mit cipelünk még mindig a múltból?

 

Horváth Márta alpolgármester elmondja, ahogy a Noémi el is mondta, hogy évekkel ezelőtt benyújtott dolgokra, meg hiánypótlásra, és kérik tőlünk az indokolásokat. Tehát olyan indikátorokat vállalt be annak idején az önkormányzat, amik már akkor láthatóan nem lehetett teljesíteni. Ezeket kellene most nekünk igazolni, hogy megtörténtek nem tudjuk igazolni. Ennek biztos lesznek következményei. Tehát nincs könnyű dolgunk. A Noémivel tényleg nyomozó munkát folytatunk, és mindenféle papírokat összeszedünk, és próbáljuk megmagyarázni a lehetetlent. El is küldtük, nyilván nem vették be a lehetetlent, úgyhogy újra megkaptuk, hogy de akkor tényadatokkal igazolt, hogy ez így történt. Nem biztos, hogy sikerülni fog.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, Itt önmagában nem az lesz a kérdés, hogy kapunk-e büntetést, hanem hogy mi. És akkor, hogyha esetleg ez alapján megvonnák a teljes pályázati összeget és visszafizetésre köteleznének minket. Mindenki elgondolhatja, hogy és milyen helyzetben, honnan fogja kifizetni az önkormányzat. Ezt azért tartottam fontosnak ezt a tájékoztatást, mert úgy gondolom, hogy a település lakosságának kell tudnia azt a részét, hogy a jelenlegi testület mit cipel a hátán, az önkormányzat mit cipel a hátán, a hivatal mekkora erőfeszítéseket tesz. Ez mellett én továbbra is kérem a képviselőket, hogy fölösleges teherrel ne terheljék a hivatali munkát. Van bőven Igen, ilyenkor nehéz tévében, amikor nem mondhatja az ember azt, amit legszívesebben mondana. Tehát, hogy segítsük inkább a településünket, mint hogy ellene vagyunk. Ezt folyamatosan, mint látjuk, a média napjaiban is jelen van. Nyugodtan mondhatom a felügyelőbizottsági ellenőrzésekre. Szerintem a cégnél nézve pontosan látják a testületi ülésen ezeket. Jó? Tehát ha valaki segíteni nem tud ártani, ne akarjon. És akkor annyi kiegészítés, hogy ahogy a Noémi jelezte, a TOP Plusz programmal kapcsolatosan, hogy most jelen pillanatban nem tudjuk, hogy pontosan hol áll, én azt a tájékoztatást kaptam, hogy a napokban feltöltésre kerül, az újra elbírálás pozitív volt. Ugye nekünk ez azért fontos, mert a pályázat, az uniós pályázat is 27 januárig, tehát 2026 decemberéig mindenképp meg kell valósítani és el kell számolni. Azért nem kis kivitelezésről beszélünk, strandi pályázat. Teszem hozzá, hogy szerintem kellene. És még most idézőjelesen szerencsénk van, mert a PNKFT igazgató asszony nincs itt, de ha bemondjuk neki, hogy ez miatt esetleg nem lesz nyitva a badacsonyi strand, szerintem lehet, hogy megkerül az infarktus egy pillanatra. Jó? Tehát, hogy ezeknek az elkerülése végett ugye jó lenne minél hamarabb. Várjuk tényleg, tehát minden pillanatban akár meg lehet, és ugye elő van készítve, hiszen az alpolgármester asszony a Noémivel közösen kiemelten kezelik ezt a feladatot, amit lehetett, előkészítettek benne. Köszönöm. Akkor aki el tudja fogadni a beszámolót a pályázatokról, az kész felemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

312/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Beszámoló a pályázatokról

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a pályázatokról szóló beszámolót

az előterjesztés szerinti tartalommal elfogadja.

 

Határidő: azonnal

Felelős:    Hartai Béla polgármester

                 Kovács Noémi pályázati referens

 

 

 

19./ Napirendi pont 

Bazaltcsepp üzlet vonatkozásában bérleti szerződéssel kapcsolatos döntéshozatal

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Gyimesi Mónika műszaki-igazgatási ügyintéző

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 19. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó 6 igen szavazattal, 1ellenszavazat és tartózkodás nélkül javasolja a Képviselő-testületnek az előterjesztésben szereplő határozati javaslat elfogadását.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönöm szépen, ügyvéd úr röviden légy szíves mond el, hogy miért van itt a testület asztalán.

 

Dr. Végh József ügyvéd elmondja, Jogutódlással megszűnt a bérlő, beolvadás útján és lényegében a rendelet alapján a képviselő-testületnek a jogutódlás kérdésében kell döntenie.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönöm szépen, van-e kérdés, hozzászólás? Amennyiben nincs, aki el tudja fogadni a pénzügyi bizottság által támogatott határozati javaslatot, az kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 6 igen szavazattal, 1 ellenszavazattal és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

313/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Bazaltcsepp üzlet vonatkozásában bérleti szerződéssel kapcsolatos döntéshozatal

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete

  1. megismerte a Bazaltcsepp üzlet vonatkozásában bérleti szerződéssel kapcsolatos döntéshozatal

tárgyában előkészített előterjesztést.

  1. dönt abban, hogy az önkormányzat 1/1 kizárólagos tulajdonában levő Badacsonytomaj 1239

helyrajzi számú ingatlanon meglevő Felső-bazársori 4. számú üzlet vonatkozásában kötött bérleti

szerződést és megállapodást módosítja azzal, hogy a módosítás csak és kizárólag a bérlő

személyében bekövetkezett jogutódlás szerződésben történő rögzítésére terjedhet ki.

  1. felkéri Dr. Végh József ügyvédet a bérleti szerződés módosításának előkészítésére.
  2. felkéi a polgármestert a 3. pont szerinti bérleti szerződés módosítás aláírására.

 

Határidő: elfogadás azonnal

                 szerződés aláírására 15 nap

Felelős:    Hartai Béla polgármester

                 Dr. Végh József ügyvéd

                 Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

 

 

20./ Napirendi pont 

Badacsonytomaj 988/4 helyrajzi számú ingatlan versenyeztetési eljárása tárgyában döntéshozatal

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Gyimesi Mónika műszaki-igazgatási ügyintéző

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 20. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 6 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül javasolja a Képviselő-testületnek az előterjesztésben szereplő határozati javaslat elfogadását.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönöm szépen! Valaki szeretné esetleg összegezni ezt a napirendi pontot a nézőknek?

 

Forintos Ervin képviselő elmondja, meg lett hirdetve pályáztatásra ez az ingatlan és eredménytelennek nyilvánítottuk, mert nem volt pályázó, abban maradtunk, hogy egy új versenyeztetési felhívást nem teszünk közzé röviden, tömören.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, annyi kiegészítés akkor, hogy ez az úgy ismert Veller-féle szőlő, ahol egy eléggé különleges szőlő van fönt, ennek a neve a zervin. És hogy nehogy eltévesszem, mert a borokban nem vagyok jó, én megkérem a képviselő urat, hogy pár szóban jó a szőlőről, fajtáról, hogy a település is tudja, mert az az érdekes, hogy az újborkóstolón jelen voltunk, és a borászokon kívül a 90% jelenlévő nem tudta, nem hallott róla.

 

Málik Gábor képviselő elmondja, a Zervin-fajta esetében egy nagyon ritka és nagyon kis felületen lévő fajtáról beszélünk. Az én tudomásom szerint egyébként a badacsonyi borvidéken kívül máshol nincs is és itt is nagyon elenyésző és kis felületen termesztik, és ez az egyik területe pont ez az önkormányzati terület, ahol megtalálható még ez a fajta. Ez a Z-s nemesítési sorozatnak az utolsó tagja. Hála égnek, mivel én is közel helyezkedtem el itt az újborkóstolónál térben és időben is az önkormányzati standhoz, ezért elmondhatom, hogy többnyire sikere volt és jó szívvel fogadták az emberek és jó szívvel kóstolták. Mindenképpen érdemes maga a fajta arra, hogy megőrizzük és van benne perspektíva és lehetőség.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönjük szépen. Amiért fontosnak tartottam ezt a rövid tájékoztatást és köszönjük is, az azért fontos, mert az előző néhány napirenddel ezelőtti pontnál érintettük az aranyszínű sárgaságot, ami egy eléggé komoly veszély jelenleg a borvidéken. Viszont az információm alapján, és nem tudom, majd esetleg megerősíted vagy nem, ez a Z sorozat ez azért ennyire egy picit kiemelt, mert vélhetően ellenállóbb, mint a hagyományos, régebbi ültetvények fajtáinál. Viszont így felmerül a kérdés, ahogy jelezte a képviselő úr, nagyságrendileg Badacsonyban két hektárról beszélünk, egy 0,3 hektár körüli területről a kutatóintézetnél, és egy nagyságrendileg 1,5 hektár körüli önkormányzati területről. Tehát ezen a két ponton található meg. Viszont, ha igaz az az állítás, hogy vélhetően ellenállóbb a többi fajtával ellentétben az aranyszínű sárgaságnál, akkor a kérdés az az, hogy ezt, hogy lehetne tovább? Ugye egy idős ültetvényről beszélünk. Ha jó az információm, akkor törzsültetvénnyé kéne nyilvánítani ahhoz, hogy abból ki tudjunk nyerni úgy vesszőt, illetve újra ültetési részt, hogy frissíteni tudjuk akár csak a sajátunkat ebben a gondolatmenetben. Ha ez igaz, akkor viszont én szeretném megkérni a képviselő urat, hogy járjon utána, hogy hogy lehet törzsültetvénnyé nyilvánítani, azzá lehet egyáltalán. Ha igen, akkor, hogy tudunk szaporító anyagot kinyerni. Jó, hiszen én úgy gondolom, hogy erre büszkék lehetünk. Ténylegesen az újborkóstoló, a honlapra föl is tettük, ugye itt azért a képviselők egy jelentős része részt vett a metszésben, részt vett a szüretelésben, valamilyen szinten részt veszünk a borkészítésben is. Ugye az egyik legutolsó szüretelt szőlő volt talán Badacsonyban, most a sztenderd időket mondom. Ennek megfelelően eléggé jó lett a cukorfoka, hogy így fogalmazzak, mondom még egyszer, nem szakmai minden része, viszont az nagyon fontos, hogy mint kiderült, az előtte lévő bérlő ebből a szőlőből előszeretettel csinált pezsgőt. Viszont ahhoz, hogy pezsgő legyen, ahhoz előbb kellett volna szüretelni. Úgyhogy így egy nem is rossz borunk sikeredett belőle, legalábbis több, nevezzük szakmai dicséretnek. Szeretném kihangsúlyozni, hogy az önkormányzat nem fog árulni bort. Tehát ez, ami így előjön, az maximum. Önkormányzati keretek között lesz felhasználva. Viszont jövőre pont azért, hogy tudjunk példát is mutatni, hiszen mindenhonnan halljuk a szőlővel, illetve a borral kapcsolatos felmerülő problémákat. Ahogy mi ezt eddig megtettük ezután is meg szeretnénk tenni és példát mutatni avval, hogy mi ugye tradicionális borvidék vagyunk. A szőlő az elengedhetetlen, és ennek megfelelően, amit lehet, az önkormányzat meg fog tenni a szőlő védelméért, a bor védelméért, és a szőlőből készült bármilyen fogyasztható formájú italért. Köszönöm. Akkor a kis kitérő után visszatérve a versenyeztetési eljárási döntéshozatalhoz, aki el tudja fogadni a Pénzügyi Bizottság által is támogatott határozati javaslatot, miszerint ne írjuk ki újra, azt kérem, kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

314/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Badacsonytomaj 988/4 helyrajzi számú ingatlan versenyeztetési eljárása tárgyában

döntéshozatal

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete

  1. dönt abban, hogy az önkormányzat 1/1 tulajdonát képező 8258 Badacsonytomaj 988/4 helyrajzi

számú ingatlanra kiírt versenyeztetést eredménytelennek nyilvánítja.

  1. dönt abban, hogy új versenyeztetési felhívást nem tesz közzé.

 

Határidő: elfogadás azonnal

Felelős:    Hartai Béla polgármester

 

 

21./ Napirendi pont 

Felső-bazársori 2. és 3. számú üzlet hasznosítása – pályázati eljárás eredménye

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Gyimesi Mónika műszaki-igazgatási ügyintéző

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 21. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 6 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül javasolja a Képviselő-testületnek az előterjesztésben szereplő határozati javaslat elfogadását azzal a kiegészítéssel, hogy a műszaki osztály nézzen utána, hogy a fenntartási időszak mikor jár le, a pályázati kiírással kapcsolatos időpontokat a szerdai ülésen határozzák meg.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönöm szépen.

 

Horváth Márta alpolgármester elmondja, hogy 2027. decemberében.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, megmondom őszintén, hogy el kellene azon gondolkodni tényleg, hogy meddig fárasszuk magunkat ezzel a kiadással. Itt is nyugodtan, bátran jelentsük ki, hogy megint a múltban rejlő hiba eredményeit éljük újra. Erre a két üzletre egyszer már volt jelentkező. Pontosabban lett volna. Ha akkor hirtelen valaki nem talál másik kettőt, amiből az egyik felmondta, a másik meg soha nem bérelte ki. És ennek isszuk most is a levét. Ott voltunk, tudjuk. Van-e valakinek valami olyan koncepcionális javaslata a kiírásával, aminél esetleg érdemes elgondolkodni.

 

Török Zoltán képviselő hozzászólva elmondja, annak idején, amikor ez a két épület elkészült, akkor ugye szűk körben gondolták, és ez még 19 előny volt, azért ezt hegyezzük meg, hogy mit szeretnének ott csinálni! Jelen pillanatban nem tudjuk kiadni, én mindenképpen ezt megtenném.

 

Hartai Béla polgármester 11,36 órakor kimegy az ülésről. Szavazásra

jogosultak száma 6 fő. Az ülés Mékli Bernadett alpolgármester

vezeti.

 

Tehát kiírnám úgy is, hogy egybe, külön kiadó, illetve tennék egy olyan kedvezményt helyi vállalkozásoknak, mit tudom én, egy évi 3 millió forintért kiadnám, és ha több van, akkor viszitek természetesen. Tehát valahonnét induljunk el, mert üres se a legrosszabb cégért, én úgy gondolom alacsonynak. Két évről beszélünk, két évre kiadnánk, hogyha kell 300 ezer forintért is az ingatlan,

 

Hartai Béla polgármester 11,38 órakor visszatér az ülésre. Szavazásra

jogosultak száma 7 fő. Az ülést ismét a polgármester

vezeti.

 

 teljesen mindegy, hogy milyen áron, de ott működő üzlet lenne, az utána már nagyobb összegért ki tudja adni, vagy meg tudja pályáztatni az önkormányzat, minthogyha üresen lett volna, vagy üresen, hogy mindenképpen egy kedvező áron égjen itt ki.

 

Hartai Béla polgármester megkérdezi, Van-e valakinek más kérdése, hozzászólása. Módosító indítvány volt?

 

Török Zoltán képviselő válasza, igen.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, jó, aki a módosító indítványt tudja támogatni, az kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 1 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül és 6 tartózkodással meghozza az alábbi határozatot:

 

315/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Felső-bazársori 2. és 3. számú üzlet hasznosítása – pályázati eljárás eredménye

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a napirendi ponttal kapcsolatos módosító javaslatot nem fogadja el.

 

Határidő: elfogadás azonnal

Felelős:    Hartai Béla polgármester

 

Hartai Béla polgármester elmondja, a kiírással kapcsolatban ugyanúgy az idősorrendben végig kell mennünk. Tehát a beérkezés ideje 2025. december 15. 16,00 óra. Bontás ideje 2025. december 16. 08,15 óra. Ugyanúgy jó a január első munkanapja, 5.-e a döntés és december 16. 09,00 óra az értékelés ideje. Az összes többi információ az adott. Ha nincsen más, akkor aki az elhangzott időpontokat is tudja támogatni, az kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 6 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül és 1 tartózkodással meghozza az alábbi határozatot:

 

316/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Felső-bazársori 2. és 3. számú üzlet hasznosítása – pályázati eljárás eredménye

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete

  1. dönt abban, hogy az önkormányzat 1/1 tulajdonát képező 8258 Badacsonytomaj, Felső-bazársori 2.

ás 3. számú üzlethelyiség hasznosítására kiírt pályázati felhívást eredménytelennek nyilvánítja.

  1. dönt abban, hogy a melléklet szerinti pályázati felhívás tervezetet elfogadja, és jóváhagyja, és

felhatalmazza a polgármestert a pályázati felhívás aláírására, közzétételére, és a pályáztatási

folyamat lefolytatására és az ehhez szükséges lépések megtételére.

 

Határidő: elfogadás azonnal

                 pályázati felhívás közzétételére 15 nap

Felelős:    Hartai Béla polgármester

 

Hartai Béla polgármester elmondja, mielőtt rátérünk a következő napirendi pontra tájékoztatásul elmondom, hogy tudomásunkra akarták hozni azt megint, hogy adott szinten lehet, hogy valamelyik képviselő nincs benne a komarendszerben. Üdvözöljük a képviselő urat, meg azt is, aki neki ezt súgja, illetve azzal dezinformálja a képviselő urat, hogy ő nem szavazhat. Szeretném leszögezni, hogy attól függetlenül, hogy valaki bent van-e a kómában, vagy nincs. Jó? A képviselői jogait nem lehet csorbítani, korlátozni, szavazati joggal rendelkezik. Aki nincs benne a komarendszerben, csak hogy tiszta legyen, mert úgy látom, megint rendszeresen próbálják félrevezetni az embereket, mindenféle mondvacsinált, elnézést, kimondom, hazugsággal. Jó? Nincs. Ennek az eljárása, ha kell a jegyző úr el fogja mondani, ha őneki értesítést kap a kormányhivataltól, hogy valamelyik képviselő nincs benne a koma rendszerben, ugye ez a köztartozásmentes adatbázis, akkor ő azt fel fogja szólítani. A felszólítás után, mivel az önkormányzati törvény egyértelműen meghatározza, hogy mik ilyenkor ennek a lépései és a menetei, az alapján kell végig menni. Jó? Tehát eleve ezt hangsúlyoznám. Arról nem beszélve, hogy véleményem szerint, és itt megint térjünk arra ki, hogy én nem tartom jogszerűnek. Tehát majdhogynem azt mondom, hogy személyiségi jogokat sért az, hogy egy képviselő jelentgeti a másik képviselőt olyan információval, ami vagy valós vagy nem valós, valamilyen szinten a tudomására jutott, már nem először ugye, mint észrevesszük. Ügyvéd úr, felkérnélek arra, hogy vizsgáld meg ennek a törvényességét, ha és amennyiben úgy látod, hogy ez jogszabálysértő, akkor az illetővel ugyanúgy tedd meg az újabb büntetőfeljelentést.

 

 

 

 

 

 

22./ Napirendi pont 

MÁV Zrt-el való szerződéskötés ügye – Badacsonyi vasútállomás melletti terület

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Gyimesi Mónika műszaki-igazgatási ügyintéző

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 22. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy a bizottsági ülést is megjárta, elég sok anomália derült ki a szerződésből. Nem volt egyértelmű, a jegyző úr felvette a kapcsolatot a MÁV Zrt-vel, és az volt a kérés, javaslat, hogy erről a testület ma nem dönt. Jó? Úgyhogy ennek megfelelően ez most kimarad. Köszönöm.

 

 

23./ Napirendi pont 

A Badacsonytomaj Város Helyi Építési Szabályzatáról és Szabályozási tervéről szóló 8/2010. (IX.29.) önkormányzati rendelet módosítása – végső szakmai véleményezés, környezet vizsgálatról nyilatkozat

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Gyimesi Mónika műszaki-igazgatási ügyintéző

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 23. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 6 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül javasolja a Képviselő-testületnek az előterjesztésben szereplő határozati javaslat elfogadását.

 

Horváth Márta alpolgármester elmondja, itt arról van szó, hogy ezt a képviselő-testület már tárgyalta. Igazából a település képvédelmi rendelet és a helyi építési szabályzat közötti összhang megteremtése érdekében történik ez a módosítás. Ugye itt az antenna tartó szerkezetnek az elhelyezéséről van szó. Támogatta is a képviselőtestület, most szükséges kinyilatkoznia, hogy nem kell környezeti hatásvizsgálat, bár a jogszabály előírja, de még szükséges egy képviselőtestületi döntés is, és igazából arról kell dönteni, hogy ez bemehessen záróvéleményre.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönöm szépen. Van-e valakinek kérdése, hozzászólása? Amennyiben nincs, a pénzügyi bizottság által is támogatott határozati javaslatot, aki el tudja fogadni, az kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

317/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

A Badacsonytomaj Város Helyi Építési Szabályzatáról és Szabályozási tervéről szóló 8/2010.

(IX.29.) önkormányzati rendelet módosítása – végső szakmai véleményezés, környezet vizsgálatról nyilatkozat

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete

  1. az előterjesztés szerint elfogadja településrendezési eszközeinek részleges módosítására

vonatkozóan az előterjesztés szerinti bemutatott tervanyagot.

  1. A dokumentum végső szakmai véleményezésre való megküldésével a Veszprém Vármegyei

Kormányhivatal Állami Főépítészi Irodája felé egyetért.

  1. nyilatkozik, hogy az egyes tervek, illetve programok környezeti vizsgálatáról szóló 2/2005. (I. 11.)

Korm. rendelet szerinti környezeti értékelés a dokumentációban szereplő módosításokhoz nem

szükséges.

 

Határidő: azonnal

                 E-TÉR-be feltöltésre 5 nap

Felelős:    Hartai Béla polgármester

                 Horváth Márta főépítész

                 Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

                Gyimesi Mónika műszaki-igazgatási ügyintéző

 

24./ Napirendi pont 

Gyermekétkeztetés díjfizetésével kapcsolatos ügyvédi tájékoztató – Szóbeli előterjesztés

Előkészítő: Dr. Végh József ügyvéd

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, ez egy szóbeli előterjesztés, amiért erre szükség volt, az az, hogy az önkormányzat elkezdett odafigyelni végre a kintlévőségeire. Ennek ugye az egyik eredménye az az adónak a beszedése, ugye ez haladt, viszont egy eléggé komoly tétel a gyermekétkeztetésnek a kintlévősége. Azért tettem be külön ezt a napirendi pontot, mert nagyon komoly vonzata várható annak, ha és amennyiben az önkormányzat ezt a tartozást megpróbálja érvényesíteni. Ügyvéd úr egy rövid tájékoztatást név nélkül, folyamatról, eljárásról, jó? Legyél kedves!

 

Dr. Végh József ügyvéd elmondja, Lényegében véve a pénzügyi osztály gyakorlatilag mondhatnám úgy is, hogy megdöbbentő összeget közölt a vonatkozásban, hogy mennyi a jelenlegi kitevősége az önkormányzatnak, illetve melyik az a képlevőség, amelyik már úgymond hosszabb ideje lejárt ingerlőség, jelen állapot szerint 2 millió 238 ezer 440 forint. Ebből várható egyfajta csökkenés a fizetések eddigi adatainak meg intenzitásának a figyelembevételével, azonban a lejárt tartozások, amelyek már mondhatom, hogy éves vagy éven túli időszakra nyúlnak vissza annak a jelenlegi pontos összege 1.634.251 forint. Én a részletes jogi útját ennek nem szeretném megosztani a tévénézőkkel és a testülettel, hiszen itt valójában a tényállás az az, hogy gyakorlatilag kiskorú gyermekek étkeztetését ugye a szülő, szülők nem fizetik be. Több úton is megközelíthető ennek a behajtása, a száraz számokon meg jogi tényeken túlmenően szerintem itt egyéb felelősségi kérdések is felmerülnek. Egyet viszont mindenképpen ki tudok jelenteni, hogy az önkormányzat ilyen volumenű kintlévőséget csak és kizárólag a gyermekétkeztetésből eredően. Gondolhatják így, hogy számomra egy ilyen kis településen megdöbbentő módon, gondolatjel bezár, nem hagyhat figyelmen kívül és tovább nem hagyhatja álláspontom szerint, ha felelősen kíván gazdálkodni ennek a felhalmozódását. Azt azért szeretném rögzíteni, hogy semmifajta olyan adat vagy kérelem nem áll rendelkezésemre, amely azt igazolná, hogy azért nem történik, vagy nem történnek fizetések, mert szociálisan rászorult lenne kérelmeket nyújtott be a méltányosság, semmi ilyen nem áll rendelkezésre, egész egyszerűen a száraz jogi tényállás az az, hogy nem fizetik be a gyermekek étkezésének a díját.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönöm. Itt, ami nekem kiemelendő, ügyvéd úr, hogy mi van akkor, ha az önkormányzat elindítja az eljárását, a jogi eljárását, hogy ezt a pénzt érvényesítse, és beszedje az illetőtől, annak milyen egyéb jogi következményei lehetnek?

 

Dr. Végh József ügyvéd válaszában elmondja, itt gyakorlatilag a törvényes képviselőkre vonatkozóan lehetnek, tehát a szülők vonatkozásában Azért itt hangsúlyozom, gyermekétkeztetésről van szó, igénybe vett és ki nem fizetett szolgáltatásról gyermek vonatkozásában, amit értelemszerűen az önkormányzat csak és kizárólag ezen az alapon nem tagadhat meg.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, ügyvéd úr kerülgeti a kását egy picit. Igen, lehet, hogy nekem is kellene, nem tudom, mit vállalok most ezzel föl, de megpróbálom úgy elmondani, hogy tényleg minden néző értse és tudja is tájékoztatni a saját körében lévőt ezzel kapcsolatban. Az önkormányzatnak kötelessége lesz utánamenni ennek a pénznek. Pont valamilyen formában meg kell találni, hogy felszólításra, illetve más egyéb jogi úton ez behajtásra kerüljön. Ha ez megtörténik és elkezdődik, akkor a részemre nyújtott jogi tájékoztatóval az volt benne, hogy nagyon hamar gyámügyi eljárás is elindulhat, ugye abban az esetben, amikor vizsgálják a szülőnek a felelősségét, hiszen ahogy többször kihangsúlyozta az ügyvéd úr, ugye kiskorú gyermek. Nem tudom, fennáll-e a veszélyeztetése, vagy bármi azáltal, hogy az étkezése nincs befizetve. Szeretném elkerülni ezt a részét. Úgyhogy ezúton is szeretném kérni a képviselőket is, a jelenlévőket is a minket tévén, képernyőin keresztül követőket, hogy tájékoztassák minél szélesebb körben a települést. Az idei évben szerintem még egy felszólítás talán ki fog tudni menni, viszont amennyiben nem lesznek befizetve, ott az eljárást az önkormányzatnak el kell indítania. Jó, köszönöm. Van-e kérdés hozzászólás? Ha nincs, akkor a határozati javaslatot teszem fel szavazásra, miszerint a szóbeli előterjesztést megismertük, aki ezt tudja támogatni, kész felemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

318/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Gyermekétkeztetés díjfizetésével kapcsolatos ügyvédi tájékoztató

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Gyermekétkeztetés

díjfizetésével kapcsolatos ügyvédi tájékoztató szóló szóbeli előterjesztést megismerte, és elfogadja.

 

Határidő: azonnal

Felelős:    Hartai Béla polgármester

 

25./ Napirendi pont 

Együttműködés a 2026-os KÉSZ Group Balatonfondo kerékpárverseny kapcsán

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 25. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 1 igen szavazattal, 4 ellenszavazattal és 1 tartózkodással javasolja a Képviselő-testületnek, hogy ne járuljon hozzá a Badacsonytomaj közigazgatási területén belüli szakaszon rendezendő kerékpárversenyhez.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönöm szépen. Ez a jegyző úrnak a hálás feladata volt, hiszen ő tárgyalt a Balaton Fondósokkal. Ugye a tavalyi év folyamán is beadták a kérelmet, tudjuk jól, hogy május elsején van ez, viszont érintőleges nagyon, és oda kell figyelni, ugye bejönnek a József Attila utcán, körforgalom, és rögtön mennek ki Tótiba. Tehát a településnek azon részét, ahol minden évben elveszünk úgymond, tehát hogy olyan sok látogatónk van hála égnek, azt a részét nem érinti, hiszen a tavalyi évben sem engedtük, hogy ugye Tördemis felől a Rómain kerüljenek, hanem ugyanezt az útvonalat engedélyeztük nekik. Ha jól tudom állami utakról beszélünk, ugye érintésével. Tehát lehet, hogy durván fogalmazok, meg sem tudjuk akadályozni. Nem a mi útjaink. Nem az önkormányzati utat, jól tudom, nem érint a tervezet. Tehát ez igazából megint csak egy elvi dolog, és arról döntünk, hogy egy külsős marketinggel rendelkező bármi beleírja azt, hogy érinti Badacsonytomajt, tehát van-e pozitív hozománya, vagy nem. Semmi másról nem döntünk. Nem tudunk dönteni. Tehát, hogy tiszta legyen. Tudjuk jól, hogy a József Attila úton élőket ez valamennyire korlátozza, de ha egy baleset van, ugyanúgy lezárják és ugyanannyira korlátozza. Tehát ebben a részében én ezt nem gondolom, hogy ott akkora probléma lenne, de igen, van benne korlátozás, de tőlünk független, teszem hozzá. Tehát mi nem fogunk tudni azzal mit kezdeni. Úgyhogy énnekem van módosító indítványom, az pedig az, hogy elméletben, tehát elméletileg támogassuk. Mással meg úgysem tudjuk. Tehát, hogy legyen meg ez a rendezvény, jöjjön be a József Attilán, a körforgalom menjen ki a Tóti úton, és önkormányzati utat nem érinthet.

 

Török Zoltán képviselő hozzászólva elmondja, a településünkre bejön. Emlékszem, mikor volt ez a '71-es úton végig száguldó, ott is kellett engedélyt adnia az önkormányzatnak, ott is szavaztunk róla és nem elvileg.

 

Szántai Ferencné képviselő 11,58 órakor kimegy az ülésről. Szavazásra

jogosultak száma 6 fő.

 

Én tényleg minden sportot támogatok, nincs vele semmi problémám, csak ott azért voltak fennakadások, én tapasztaltam is, és nem tudom támogatni.

 

Dr. Ladányi Zsigmond jegyző elmondja, itt ugye arról van szó, hogy egy ilyen sportrendezvénynél maga a rendezéséhez szerintem kikérik a szervezőknek azt a javaslatát, illetve azokat a dokumentumokat, hogy meg lehessen rendezni, és ehhez kérik, hogy az érintett települések önkormányzatai járuljanak hozzá. Nyilván, hogyha akár egy önkormányzati útnál ez lényegesen fontosabb szempont, de ilyenkor is, mint ahogy mondta, képviselő valóban érinti a települést. De általában úgy ebből nem szoktak gondot csinálni. Tehát ők nem a látszat kedvéért, hanem a rend kedvéért kérik meg, hogy tudjanak róla, ez egy udvariassági kérés. Valóban erről én tájékoztattam őket, amint előzetesen beszélgettünk, hogy tavaly is megrendezésre került, vélhetőleg támogatjuk.

 

Mékli Bernadett alpolgármester elmondja, én annyiban támogatom, hogy tulajdonképpen nem egy nagy időről van szó, 15 percet kértek tőlünk, hogy annyi idő alatt elhalad az élboly, a teljes vége a mezőny várható elhaladására meg másfél órát, de a 15 perc lenne a teljes lezárás, és utána így szakaszonként engednék. Tehát azt gondolom, hogy ez nem egy olyan nagy időszak, hogy ne járuljunk hozzá.

 

Hartai Béla polgármester megkérdezi, van további hozzászólás kérdés? Ha nincs, akkor ugye nekem volt módosító indítványom, miszerint járuljunk hozzá, aki tudja támogatni, az kész felemeléssel jelezze.

 

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 5 igen szavazattal, 1 ellenszavazattal és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

319/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Együttműködés a 2026-os KÉSZ Group Balatonfondo kerékpárverseny kapcsán

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete

  1. az „Együttműködés a 2026-os KÉSZ Group Balatonfondo kerékpárverseny kapcsán” tárgyában

előkészített előterjesztést megismerte, és dönt abban, hogy – a melléklet térképen szereplő útvonali

terv szerint - hozzájárul a 2026-os KÉSZ Group Balatonfondo kerékpárosverseny Badacsonytomaj

közigazgatási területén belüli szakasza megvalósulhasson.

  1. felkéri a polgármestert a szükséges nyilatkozatok kiadására.
  2. felkéri a polgármestert, hogy a szervezőket értesítse a döntésről.

 

Határidő: elfogadásra azonnal

Felelős:    Hartai Béla polgármester

 

26./ Napirendi pont 

Kisbusz vásárlása

Előterjesztés: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 26. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 5 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül és 1 tartózkodással javasolja a Képviselő-testületnek az előterjesztésben szereplő határozati javaslat elfogadását.

 

Forintos Ervin képviselő elmondja, polgármester úr utána tudtam nézni, hogy végigvezetett szervizkönyvről beszélünk.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, föl se merülne, hogy ne olyan legyen, és köszönöm, hogy utána is néztél és megerősítetted ebben a részében. Annyit kell a kisbuszról tudni, hogy Tapolcán használták, odafigyeltek rá, nagyon szép állapotban van. Nem tizen-x éves, mint a miénk. Jelen pillanatban, amit mindenki tapasztalhat, az az, hogy több mint 10 éve be vagyunk ragadva, mármint Badacsonytomaj szinte mindenbe. Jó? Busz állapot, ingatlanállapot, önkormányzat, mindenben. Ebből kell kitörnünk. Természetesen vállaljuk a plusz súlynak a cipelését is. Akik próbálnak minket visszahúzni, hogy jó az úgy még. Persze. Jó volt 10 évig, most miért lenne baj, hogyha még egy évet az ugyanúgy marad. Én ezt nem tudom akceptálni. Úgyhogy annyit kell tudni, hogy egy leendő testvérvárosi egyeztetés volt, visszahívtak minket Weisenkirchenbe, ahol az alpolgármester asszonnyal, a képviselő úrral jelen voltunk, képviseltük a települést, mondanám szégyenszemre, kölcsön kellett kérnünk egy kisbuszt, mert nincs olyan gépjárművünk, amivel ki lehet menni. Ami indikálta ennek a kisbusznak a vásárlását ez, de valójában meg lehet nézni a polgármesteri autót, nem megyek vele sehova, mert a nálunk jelentősen kisebb települések is normálisabb, szebb, jobb állapotú autókkal jelennek meg. Ezt örököltük meg. Ez jó volt eddig. Magánba használok mindent, végül is kapok költségtérítést, tehát még ezzel sincsen baj, de előbb-utóbb el kell gondolkodni azon, hogy megmaradunk-e 2010-15-ös szinten, vagy megpróbálunk gondolkodni azon, hogy hogyan növünk fel 2025-re. És akkor visszatérve a szavazásra, tehát aki a pénzügyi bizottság által is támogatott határozati javaslatot el tudja fogadni, az kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 5 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül és 1 tartózkodással meghozza az alábbi határozatot:

 

320/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Kisbusz vásárlása

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete

  1. a Tapolca Város Önkormányzata tulajdonát képező a Ford Tourneo Custom típusú, PYY-936

forgalmi rendszámú gépjárművet adásvétel útján 10 millió forint vételi ár ellenében megvásárolja.

  1. a vételárat két egyenlő részletben fizeti meg az eladónak,
  2. a) az első részlet 2025. évben esedékes, a 2025. évi költségvetés tartalék terhére, a második részlet
  3. 03. 15. napjáig fizeti meg, amely összeget mint kiadást a 2026. évi költségvetési

rendeletében megjeleníti.

  1. tudomásul veszi, hogy az első részlet foglalóként szerepel a szerződésben és a második rész

megfizetéséig az önkormányzatot üzembetartói jog illeti meg. A fennmaradó összeg megfizetését

követően szerzi meg az önkormányzat a tulajdonjogot.

  1. felkéri a polgármestert, hogy a szerződést lássa el kézjegyével.

 

Határidő: az aláírás 2025. 12. 18.

                 foglaló megfizetése 2025. 12. 18.

                 teljes vételár kiegyenlítése: 2026. 03. 15.

Felelős:    Hartai Béla polgármester

 

27./ Napirendi pont 

Badacsonytomaj, Kodály utcai telekrendezés

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 27. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 5 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül és 1 tartózkodással javasolja a Képviselő-testületnek az előterjesztésben szereplő határozati javaslat elfogadását.

 

Dr. Végh József ügyvéd elmondja, A rövid tájékoztatás lényege 2021. július 28-án, aláírással került már az önkormányzati polgármester úr részéről is. A badacsonytomaji 421-es helyrajzi számú, tehát július 25-én, 421-es helyrajzi számú ingatlan ingyenes átadásáról szóló szerződés, amely július 28-án került az ingatlanügyi hatóságokhoz benyújtásra. Reményeink szerint most kerülünk abba a stádiumba, hogy ez már úgymond papír alapon és az önkormányzat birtokába jut, hogy az önkormányzat egyfele egyenlő tulajdonába került maga az ingatlan. Ez az érintettekkel való tárgyalásokat álláspontunk szerint annyiban befolyásolja, miszerint, hogy érzékelhető legyen mindenki számára

Szántai Ferencné képviselő 12,04 órakor visszatér az ülésre. Szavazásra

jogosultak száma 7 fő.

 

 

az út alsó részét érintően az önkormányzatnak tárgyalásokat folytatni okafogyottá vált, hiszen valójában az érintett ingatlanok immáron a kizárólagos tulajdonát képezik, így az egyeztető tárgyalások folytatása és a további lépések megtételének iránya most gyakorlatilag az út felső részét vagy az északi részét, akkor fogalmazzak így, nem szeretnék helyrajzi számot mondani, mert azt nem biztos, hogy a tévénézők tudnák. Tehát arra kell, hogy korlátozódjon.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönöm, van-e valakinek kérdése, hozzászólása? Ha nincs, mielőtt szavaznánk, amiért ez is fontossá vált. Ügyvéd úr nagyon ügyesen figyel arra, hogy az önkormányzatnak ne rójunk fel semmit, tehát ne ártsunk. Ugye tudomásunkra jutott olyan információ, amivel nagyon óvatosan kell bánni, nem is mondhatom el ennek megfelelően is. Viszont ki merném jelenteni, hogy kényszerhelyzetbe kerültünk summa összességében. Tehát nagyon minimálissá vált az a mozgástér, ami előtte sokkal nagyobbnak látszott. És akkor a szavazás, tehát aki el tudja fogadni a pénzügyi bizottság által is támogatott határozati javaslatot, az kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 6 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül és 1 tartózkodással meghozza az alábbi határozatot:

 

321/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Badacsonytomaj, Kodály utcai telekrendezés

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete

  1. a Badacsonytomaj 422, 423 és 462 hrsz. alatt felvett ingatlanok tulajdonosaival tárgyalásokat

kezdeményez a kialakult helyzet megnyugtató lezárása érdekében.

  1. felkéri a polgármestert, hogy a tulajdonosokat tájékoztassa a döntésről, és kössön megállapodást

(megállapodásokat) a helyzet megoldása érdekében.

 

Határidő: 2025. 12. 18.

Felelős:    Hartai Béla polgármester

 

28./ Napirendi pont 

Zsálya utcai ivóvíz tervezés ügye

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 28. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 6 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül javasolja a Képviselő-testületnek az előterjesztésben szereplő határozati javaslat elfogadását.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönöm szépen. Van-e valakinek kérdése, hozzászólása?

Itt annyit kell tudni, hogy a legutóbbi testületi ülésen felmerült információkat kivizsgáltuk, utánajártunk, illetve abba a helyzetbe kerültünk, hogy le tudjuk zárni, tehát hogy el tudjuk indítani. Ha itt lenne a Jánka Feri bácsi, megmondaná pontosan, hány év után. Úgyhogy aki a pénzügyi bizottság által is támogatott határozati javaslatot el tudja fogadni, az kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

322/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Zsálya utcai ivóvíz tervezés ügye

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete

  1. dönt abban, hogy a „Badacsonytomaj-Badacsonyörs, Arborétum utcai ivóvíz törzshálózat bővítés”

tárgyú beruházás vízjogi engedélyezési eljárásához és megvalósításhoz kapcsolódóan, hogy a

törvényi rendelkezéseknek megfelelően a nyomásfokozó műtárgy részére önálló helyrajzi számmal

rendelkező ingatlan kialakítását, továbbá a Magyar Állam részére vagyonjogi átadását elviekben

támogatja.

  1. felkéri a polgármestert, hogy az 1. pont szerinti nyilatkozat kiadásáról gondoskodjon.

 

Határidő: elfogadás azonnal

                 a nyilatkozat megküldésére 5 nap

Felelős:    Hartai Béla polgármester

                 Gyimesi Mónika ügyintéző

 

 

29./ Napirendi pont 

Beszámoló a polgármester átruházott hatáskörben hozott döntéseiről

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Kovács Ágnes ügyintéző

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 29. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 6 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül javasolja a Képviselő-testületnek az előterjesztésben szereplő határozati javaslat elfogadását.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönöm, kérdés, hozzászólás van-e? Ha nincs, aki a Pénzügyi Bizottság által is elfogadott határozati javaslatot tudja támogatni, az kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

323/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Polgármester átruházott hatáskörben hozott döntéseiről szóló beszámolóról

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a polgármester átruházott hatáskörben

hozott döntéseiről szóló beszámolót az előterjesztés szerinti tartalommal megtárgyalta és elfogadja.

 

Határidő: azonnal

Felelős:    Hartai Béla polgármester

 

30./ Napirendi pont 

Beszámoló a lejárt határidejű önkormányzati döntések végrehajtásáról

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Kovács Ágnes ügyintéző

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 30. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 6 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül javasolja a Képviselő-testületnek az előterjesztésben szereplő határozati javaslat elfogadását.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, aki tudja támogatni a Pénzügyi Bizottság által is elfogadott határozati javaslatot az kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

324/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Lejárt határidejű döntések végrehajtásáról szóló beszámoló elfogadásáról

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a lejárt határidejű döntések

végrehajtásáról szóló beszámolóját az előterjesztés szerinti tartalommal elfogadja.

 

Határidő: azonnal

Felelős:    Hartai Béla polgármester

 

31./ Napirendi pont 

Tájékoztató a két ülés között történt fontos eseményekről – szóbeli előterjesztés

 Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, mint már megszokott, megpróbálok határidőben visszafelé menni. Az egyik ilyen legfontosabb esemény hétvégén volt az újborkóstoló, ahol az önkormányzat részt vett. Igen, nagy sikerrel, annak az előkészítésében a képviselők többsége részt vett, a rendezvényen is részt vett. Szerintem egy nagyon jól sikerült kis molinót sikerült hozzá csinálni. Mindenkinek külön tetszett, külön köszönöm a polgármester asszonynak, hogy ő is jelen volt. Hangsúlyoznám, mert ilyenkor úgy tűnik, minthogyha csak a képviselőkről. Az alpolgármester asszony is jelen volt a metszésnél is, a szüretnél is és a borkóstolón is. Tehát ebből az esetből is úgy mondom, hogy a városvezetés egy jelentős része, jó? És akkor itt csomagban benne van mindenki. Ami elvitte az időnknek egy jelentős részét, ugye ez a szociális tűzifa. Itt akkor erről tennék egy rövid tájékoztatást. 84 köbmétert nyert el az önkormányzat pályázaton, ez 42 család számára biztosít 2 köbmétert. Ugye kiírtuk rá a pályázatot, a pályázatok beérkeztek. Az egy főre eső jövedelem határozza meg a sorrendet, a legalacsonyabbtól megyünk a legmagasabb felé. Ez azt jelenti, hogy a legalacsonyabb 42 egy főre jutó kapja meg az állami szociális tűzifát. És pont onnantól alapvetően egy elutasítás lesz, mert ott a keret megköti. Viszont azok, akik belefértek a rendeletünk hatályába ez további 29 család, 58 köbméterrel. Ők megkapják az önkormányzattól az elutasító határozatot, illetve egy tájékoztatást, hogy a Badacsonytomajért Közalapítványnál meg tudják igényelni ezt a részét. Szerintem ez egy nagyon hálás gesztus, illetve beérkezett további 16 darab kérelem. Ez a 16 darab kérelem, ez a saját rendeletünk fölötti, tehát nem fért bele. Viszont vannak helyi jótevők, akik idénre azt vállalták, ugye tavaly a 65 év fölöttieknek biztosítottak egy kis ajándékot. Az idei évben a rendeletünkben az alap egy főre jutó és a 200 ezer forint közötti igényeket elégíti ki. Ez további 12 család, 24 köbméterre, és maradt ugye 4 darab, aki már 200 ezer forint fölött volt az egy főre jutó. Nekik azt javaslom, hogy adott szinten, ha úgy van, próbálják meg a Kis József Alapítványnál, ha sikerül, jó, ha nem, akkor így van. Visszakaptuk a BTTF-től az ingatlant, amiről a múltkori testületi ülésen döntöttünk. Egy minimális felújításra szorul, ha jó az információm, tisztasági festés és egy kis javítás. Viszont itt hagyták a konyhabútort, ezt így ezúton is köszönjük szépen a vezérigazgató asszonynak. Nagyon frappánsan tényleg mindent megoldott ebben a részében. Ugye nagyon sokat kellett dolgozni a TOP Plusz programért, többször voltam miatta Budapesten, mint ahogy azt a beszámolónál is megadtam, mint tájékoztatás, és azért mertem mondani, hogy minden pillanatban lehet, hogy már akár ebben a pillanatban is jóváhagyólag fönt van az a 476 millió nettó összegű támogatás. Ez azért fontos, és azért hangsúlyoztam ki a nettót, mert az önkormányzat jelen pillanatban nem tudja az áfással elszámolni a költségeket. Tehát hogyha nem fogunk változtatni rajta, akkor hozzá kell tennünk a negyedét, az meg cirka 120 millió forint, nem tudjuk mellé tenni, tehát itt inkább azt vizsgáltuk meg a pénzügyön, hogy hogy lehet megoldani, hogy el tudjuk számolni a projekt áfáját. Átbeszéltük ugye az adventi időszakot, az azzal kapcsolatos önkormányzati rendezvényeket. Idén először elindul, hogy nem csak itt a tájházudvarban, hanem Badacsonyban, illetve Örsön is lesz adventi gyertyagyújtás, hiszen maradjunk abban, hogy ők is hozzánk tartoznak. Mindenhol megvan erre az igény. Szerintem a karácsony az egy olyan ünnep, ahol ezeket az igényeket a lehetőséghez mérten meg kell oldani. Valójában nem pénzről, hanem szerintem tényleg arról a gesztusról beszélünk, ami többségünkben benne van. Úgyhogy ennek megfelelően 4 órakor van itt vasárnaponként az adventi gyertyagyújtás, ezt követően az önkormányzati Badacsonyba 5 órakor, illetve fél 6-kor Örsön. Annyi kiegészítéssel, hogy civil kezdeményezés van a felső-bazársori területrészen, egy saját ilyen adventi rendezvényük. Öt óra körül csinálnak egy saját kis gyertyagyújtást. Szeretettel meghívtak mindenkit, de minden képviselőt, aki tud, azt kérem, hogy vegyen is részt rajta lehetőség szerint. Folyik már a jövő évi első rendezvényeinknek a tervezése. Itt kéne figyeljen minden, képviselő és a tévénézők is. Január 3-a 17 óra lesz az újévköszöntő. A helyszín még nem biztos. De fogunk egyeztetni azzal kapcsolatban. 10-én viszont, mivel minden évben volt kolbásztöltő verseny. Ezt most mi elengednénk, hiszen a körülöttünk lévő települések ezt rendszeresen tartják. Viszont ugye az merült fel, hogy ha már így pont az újév elején vagyunk, akkor miért nem újévi malacot sütünk? Vagy pecsenye, és ehhez kapcsolódna hozzá egy forralt borfőző verseny is. Jött még az is hozzá, ami régen volt, hogy süteménysütő, de szerintem egyelőre elég, ha ennyivel el tudunk indulni. Csapatok jelentkezéseit várjuk, mind a malac, mind a pecsenyesütésre, illetve a település apraját-nagyját, hiszen ami ott elkészülnek finomságok, azokat el is kell fogyasztani. Aláírtuk a Bachus alatti ingatlan adásvételi szerződését. Ugye ez a pénz be is folyt. Erről a Szilvi adott is tájékoztatást abban a részében, hogy végül is így a költségvetési egyensúlyunk stabillá vált, ami amúgy mellékesen hozzátette azt a részét, amit amúgy Irénke is mondott a múltkori testületi ülésen, hogy a legközelebbi ingatlanértékesítés az abban az esetben támogatható, ha és amennyiben olyan méretű szükség lenne rá. Én itt javaslom a képviselőknek átgondolni azt, hogy a jövő évi költségvetésben még biztos, hogy az a terv, amit elgondolsz Irénke felújítási oldalon, annak forrása nem nagyon van. Viszont van olyan ingatlanunk, ami indokolatlanul van a tulajdonunkban. Ilyen az ominózus termálvíz fúrásos telek. Fizetjük Tördemmicre az adót, utána fizetjük a karbantartását, cseszegetnek minket a kerítés építésével, és sorolhatnám. Tehát ezt szeretném, hogyha átgondolná a testület, hogy kellene nem-e, ha nem, akkor érdemes lenne ráfordítani a 2016-ban elkészített már kis koncepcióterv, ugye az idősek otthonáról, vagy mi a pontosan? Közösségi házra, mert abból lehetne, és akkor már elindul az, hogy tényleg végre valamit mi is azért teszünk, hogy szebbek, jobbak legyünk. Nem tudom, röviden, tömören. Ha valami kimaradt, nyugodtan kérdezzetek.

 

Török Zoltán képviselő hozzászólva elmondja, pár kérdésem lenne. Az egyik a focipályán több mint egy hónapja volt ez a sportesemény, mindig könnyen a sóder, és az a fél év, hogy ez a sóder ez folyamatosan vándorol ide-oda, de leginkább a küzdőtérre is, ki kell mondanom sajnos.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, az információm az, hogy az el lett szállítva a kavicsréteg, föl lett szedve, le van tárolva, depózva, ingyen, tehát nekem arról most nincs információm.

 

Török Zoltán képviselő elmondja, Akkor jelzem. Le lett csipegetve, de egy elég jelentős mennyiség rajta van. A Park utcából nyíló utcába, nincsen neki neve, de tudni fogod, mert állítólag ti adtátok meg, elég jelentős összegért júliusban a bontási engedélyt, amire az volt az ígéret, hogy július végéig, tehát július közepétől végéig megcsinálják ezt a beruházást, és új aszfalt réteget kap. Ez a mai napig nem készült el.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, akkor a műszak majd megnyeri és erre írásban kapsz választ. Köszönöm!

 

Török Zoltán képviselő elmondja, én az utcáról tudtam meg, hogy a BTTF úgymond ki lett rakva, azért használom ezt a szót, mert én igazából így nem tudtam róla, és felhívtam az igazgató asszonyt, és ő mondta, hogy hát igen, kiraktatok bennünket, kaptunk egy felmondást. Tény és való, hogy volt a szerződésben hiba, ez több éve regnáló képviselőként is kijelenteni, hogy ilyen sok helyen van, ilyenkor az szokott történni, hogy ezt lezárjuk és megkötjük az érvényes újat. Ez nem történt meg, felmondásra került az ingatlan, úgyhogy nekem az a furcsa, hogy az aranytojás tojótyúkot úgymond megsértve elküldjük. Ezt nem tudom, hogy nem lehetett volna esetleg a szerződést megszüntetni és másnapra együtt.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, örülök, hogy utcáról értesülsz arról, amit itt a testület megszavaz és tud. Ügyvéd úr, emlékszel arra a tájékoztatódra, amikor erről beszéltél testületi ülésen?

 

Dr. Végh József ügyvéd válasza, természetesen.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, Ági a jelenléti ívből, illetve ebből a részéből szeretném, hogyha kikeresnéd, jó? Amikor az ügyvéd úr tájékoztatta, és a képviselő úr jelen volt. Küldd át neki légy szíves, jó, hogy hátha nem az utcáról fog utána emlékezni. Ami a kérdés lényegét érinti, akkor tudok új szerződést kötni bárkivel, azt adott szinten jelzi, mivel, ha jól tudom, a rendeletünk hatálya alá esik, és azért lett felmondva, mert törvénytelenül lett megkötve, félretájékoztatva a testületet, ezért csak pályázati útján lehet, tehát ki kell írni a pályázatra. Semmi mást nem tett az önkormányzat, és én szeretem, mikor megpróbálnak beállítani rossznak, mindegy, hogy kinek a részéről, törvényesen kellett eljárnom abban a pillanatban, amikor a tudomásunkra jutott. Ez a része, és ha jól emlékszem, az alpolgármester asszony tett erről tájékoztatást. Itt tette meg. Nem volt más választás, ha jól értem így van, ügyvéd úr, minthogyha törvényesen akarunk eljárni, felmondjuk a szerződést. Nem érkezett semmilyen kérelemigény arra, hogy írjuk ki újra, tehát legyen egy pályázat és tudjon rajta indulni. Ez a hozzáteszem, igen, aranytojást tojó tyúk, nevezhetjük így. Már nem, hangsúlyozom, már nem badacsonyi turisztikai fejlesztés, hanem már balatoni. Tehát ezt nem mi vágtuk le, hanem az a háttérben működő, velejéig romlott gonosz emberek munkája, akik ezt támogatták, erőltették. Következő kérdés?

 

Török Zoltán képviselő elmondja, Tátikát nem szeretnénk, miért nem akarjuk kiírni, pályázni?

 

Hartai Béla polgármester elmondja, Kérdezem a képviselőket, válaszoljanak, legyenek kedvesek, hogy akarjuk-e. Én nem tudom, én egy személyben tudom, hogy akarom-e vagy nem, jelen pillanatban ugye, és akkor én itt kitérnék egy hiányosságomra. A két ülés közöttinél itt nem említettem, folyik egy tárgyalássorozat most már idestova két hónapja, hogy létrehoznánk a Tátikában a Kéknyelű központot. Hiszen a tátikának az alapkoncepciójában, amire szerződésünk van, de talán ezt pont múltkor említettem is a testületi ülésen, ezt is keresd ki légyszíves a képviselőnek, hogy ott volt-e. Arról beszéltünk, hogy oda mindig is egy nagy borfal volt betervezve, ott mindig is a borászoknak a borairól volt szó, hogy oda fognak kerülni. Gondolom, hogy anyagi forrás miatt ez már nem lett megvalósítva. Ennek megfelelően viszont, miután idén óriási munkát elvégezve végre a Badacsonyi Kéknyelű Hungarikum lett. És itt megint tényleg köszönöm mindenkinek. Nem egy ember, nem kettő, és nem is tíz, hanem sokkal több embernek a munkája volt, valakik vitték a dandárját, de szerintem mindenki, aki támogatta, az mögé tette a saját kapcsolati tőkéjét. Ennek megfelelően nem tudok jobb helyet elképzelni erre, mint fönt a tátika. Ha a testület úgy fog dönteni, hogy legyen kiírva, akkor ki lesz írva, mert testületi jogkör. Nem polgármesteri, nem alpolgármesteri, nem testületi. Köszönöm, következő kérdés?

 

Török Zoltán képviselő elmondja, nincs több kérdése. Én is nagyon szeretném, hogy ezt így működjön.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, akkor kérném, hogy tedd meg írásba a javaslatodat, jó? Van-e valakinek még kérdése, hozzászólása? Ha nincs, akkor aki el tudja fogadni a szóbeli beszámolómat, kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 6 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül és 1 tartózkodással meghozza az alábbi határozatot:

 

325/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Tájékoztató a két ülés között történt fontos eseményekről

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a „Tájékoztató a két ülés között történt fontos eseményekről” szóló beszámolót elfogadja.

 

Határidő:       azonnal

Felelős:          Hartai Béla polgármester

 

 

32./ Napirendi pont 

Badacsonytomajért Közalapítvány működési költségeihez támogatási kérelem – sürgősségi előterjesztés

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Tamás Lászlóné pénzügyi ügyintéző

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 31. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, hogy az előterjesztést tárgyalta a Pénzügyi, Ügyrendi és Szociális bizottság. Felkéri a bizottság elnökét, hogy ismertesse a határozati javaslatot.

 

Forintos Ervin bizottság elnöke elmondja, hogy Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének Pénzügyi, Ügyrendi, Szociális és a Vagyonnyilatkozatok kezelésével és ellenőrzésével foglalkozó Bizottsága 6 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül javasolja a Képviselő-testületnek az előterjesztésben szereplő határozati javaslat elfogadását.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönöm, itt annyi tájékoztatást akkor a tévénézőknek, hogy a szociális tűzifánál már említett elosztásnál van 29 darab család, akinek 58 köbméter fát az alapítványunkon keresztüli támogatással oldunk meg. Ehhez a pénzeszközt kell átadni. Van-e valakinek kérdése hozzászólásra? Ha nincs, akkor aki a Pénzügyi Bizottság által is támogatott határozati javaslatot el tudja fogadni, az kész felemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

326/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Badacsonytomajért Közalapítvány támogatásáról

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete

  1. Badacsonytomaj Város Önkormányzata Képviselő-testületének az államháztartáson kívüli forrás átvételére és átadására vonatkozó szabályokról szóló 25/2015.(X.01.) önkormányzati rendelete – a továbbiakban: Ör. – 2.§ (2) bekezdésében biztosított jogkörében eljárva a Badacsonytomajért Közalapítvány kérelmére (székhely: 8258 Badacsonytomaj, Fő u. 14, képviseli: Németh Szabina Kuratórium Elnöke a 2025.évi működési költségeinek támogatására vissza nem térítendő támogatást biztosít 5.000.000,-.Ft összegben, azaz Ötmillió forint összegben. amelyből 1.400.000Ft a 2025. évi önkormányzati költségvetésben a civil szervezetek támogatására biztosított keret terhére, 3.600.000,- Ft a tartalék terhére .
  2. elrendeli, hogy a támogatás kifizetése egyrészletben, átutalással történjen a Támogatott

bankszámlájára.

  1. a támogatás célja: a Badacsonytomajért Közalapítvány 2025. évi működési költségeinek

támogatása

  1. a támogatás felhasználásának határideje: 2026. március 31.
  2. elrendeli, hogy a Támogatott a támogatásról 2026. március 31-ig köteles elszámolni.
  3. a támogatási cél kormányzati funkciója: 066020 Város, városgazdálkodási, egyéb szolgáltatások

Felhatalmazza Hartai Béla polgármestert, hogy fentiekben körülírt támogatásra a Képviselő-testület döntésének megfelelő tartalommal kössön megállapodást a Támogatottal az Ör. 4.§ (2) bekezdésében meghatározottakra.

  1. felkéri a Badacsonytomaji Polgármesteri Hivatal Költségvetési- és Adóosztályát, hogy az összeg kifizetéséről gondoskodjon.
  2. utasítja Hartai Béla polgármestert, hogy az elszámolás benyújtásáról, illetve annak elmaradásáról

számoljon be.

 

Határidő: a megállapodás megkötésére: 15 nap

                 az összeg kifizetésére: megállapodás szerint

                 beszámolásra: az elszámolást, illetve elmaradása esetén az arra biztosított határidő lejártát

                 követő testületi ülésen.

Felelős:    Hartai Béla polgármester

                 Flórián Evelin pénzügyi ügyintéző

 

 

 

33./ Napirendi pont 

Badacsonytomaj 120/2 hrsz-ú ingatlanon lévő irodahelyiség hasznosításáról – sürgősségi előterjesztés

Előterjesztő: Hartai Béla polgármester

Előkészítő: Horváth Márta alpolgármester

 

(Az előterjesztés a jegyzőkönyv 32. melléklete)

 

Hozzászólások

 

Hartai Béla polgármester elmondja, itt annyit kell tudni róla, hogy ez az az az ominózus ingatlan, amivel levágtam az aranytojó tojástojó tyúkot. Sajnos ez a rendje, hogyha valamit akarunk, akkor ki kell írni pályázatra. Ha tudtál beszélni a vezérigazgató asszonynak, akkor javaslom, tedd meg légy szíves, tájékoztasd róla, ha esetleg nem figyelné a testület itt, vagy valami, hogy ki van írva a pályázat, ha szeretne, akkor tud ő is pályázni. Van-e valakinek kérdése? Ha nincs, akkor itt ugyanazokról a sorrendről kell döntenünk, mint például induló bérleti díj, picit összeg, pályázati kiírásoknak a feltételei, határidei, úgyhogy akkor csapjunk is bele. Az előterjesztésben van egy másfél millió forintos bérleti díj plusz rezsi induló díjként van-e valakinek más javaslata. Ha nincs, akkor aki tudja ezt támogatni, az kész felemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete határozat hozatal nélkül 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül támogatja az induló bérleti díj mértékét.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, a következő akkor a licitösszeg. Licitösszeg nincs beírva. Tehát nem tudom, itt az alsó két üzlethelyiségnél talán, ha jól emlékszem, 50 ezer forint volt a licit összeg, én itt is javaslom ugyanezt. Van-e más javaslat? Ha nincs, akkor aki tudja támogatni az 50 ezer forintos bicikli lépcsőt, az kész felemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete határozat hozatal nélkül 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül támogatja a licitmértékét.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, beszélünk arról, hogy az időtartam, ami továbbra is ugyanúgy a ciklus végéig, tehát 2029. december 31-ig van-e más javaslat, ha nincs, akkor aki tudja támogatni, kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete határozat hozatal nélkül 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül támogatja a szerződés időtartamát.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, akkor a beérkezési határidő, az 15-e, 16 óra, bontás 16-a 8 óra 30 perc. És mivel ugye már egy értékelésünk van, így ebben az esetben az értékelés 16-a 9 óra 15 perc.

 

Török Zoltán képviselő megkérdezi, az inflációkövetés benne van?

 

Horváth Márta alpolgármester válaszában elmondja, ezt kötelező benne rakni.

 

Hartai Béla polgármester elmondja, minden, hangsúlyozom, minden korlátozásnak benne kell lenni. Jó? Márti viszont akkor kérem, hogy amikor ez összeáll, előtte hozd be hozzám külön, jó? Hogy átbeszéljük, hogy tényleg minden benne legyen. Van-e még valami? Akkor, ha nincs, akkor aki el tudja fogadni, hogy az elhangzott feltételekkel megcsináljuk a pályázati kiírást, az kérem kézfelemeléssel jelezze.

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 7 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül meghozza az alábbi határozatot:

 

 

327/2025. (XI.26.) Képviselő-testületi határozat

Badacsonytomaj 120/2 hrsz-ú ingatlanon lévő irodahelyiség hasznosításáról

 

Badacsonytomaj Város Önkormányzatának Képviselő-testülete

 

  1. dönt abban, hogy az önkormányzat 1/1 tulajdonát képező Badacsonytomaj 120/2 helyrajzi

számú ingatlanon lévő irodahelyiséget bérbeadás céljára, pályázat útján hasznosítja.

  1. dönt abban, hogy a melléklet szerinti pályázati felhívás tervezetet elfogadja, és jóváhagyja, és

felhatalmazza a polgármestert a pályázati felhívás aláírására, közzétételére, és a pályáztatási

folyamat lefolytatására és az ehhez szükséges lépések megtételére.

 

Határidő: elfogadás azonnal

Felelős:    Hartai Béla polgármester

                 Dr. Ladányi Zsigmond jegyző

 

Hartai Béla polgármester elmondja, köszönöm szépen, és ezzel akkor bezárom 12,33 órakor a nyílt ülést. A képviselőket kérném, hogy maradjanak, és van egy zárt napirendi pontunk.

 

 

 

 

 

 

K.m.f.

  

 

           

                   Hartai Béla

                   polgármester

                Dr. Ladányi Zsigmond

                jegyző

 

 

                                                                  

 

 

 

EFOP-1.5.2-16-2017-00032

Humán szolgáltatások

fejlesztése

Vigyázunk Rád a Balatonon!

Önkorm. szolgálat

Régiós Kártya

Borbarangolás és Régiós Buszjárat

Szőlő és Bor éve 2017.


Erre a képre kattintva érheti el a Városi Művelődési Központ honlapját!